Archiwum aktualności
Wawrzynowe wyróżnienia dla Igora Myszkiewicza i Bartłomieja Gruszki

Wczoraj w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida odbyła się 28. gala wręczenia Lubuskich Wawrzynów Literackich. Miło nam poinformować, że dwie osoby związane z naszą instytucją zostały uhonorowane specjalnymi wyróżnieniami.

Pierwsza z nich to Igor Myszkiewicz (muzealny grafik), autor zarówno tekstu, ilustracji jak i opracowania technicznego „Ilustrowanej kroniki Zielonej Góry”. Publikacja urzekła swoją urodą jurorów kategorii literackiej oraz popularnonaukowej. Z tym, że jedno wyróżnienie przyznano autorowi, drugie z kolei stowarzyszeniu Forum Art, które jest wydawcą książki.
Z kolei dr Bartłomiej Gruszka (facebookowy August Grempler) autor “Atelier fotograficzne w dawnej Zielonej Górze” odebrał wyróżnienie w kategorii najlepszej publikacji popularnonaukowej. Przypomnijmy, że zaprzyjaźniony z naszą instytucją archeolog był także współkuratorem wystawy, która stała się inspiracją do napisania nagrodzonej książki. Ekspozycja została zorganizowana w naszym muzeum w 2019 roku i nosiła tytuł “Dawne zielonogórskie atelier fotograficzne (1858-1945)”. Jeden z podrozdziałów wyróżnionej książki, poświęcony wspomnianej wyżej wystawie, napisała dr Alina Polak-Woźniak.
Gratulujemy!

Poniżej wykaz wszystkich nagród i wyróżnień w kolejności wręczania:

  • Lubuskiego Wawrzyna Literackiego w kategorii proza otrzymał Alfred Siatecki za powieść „Szwindel w Grünbergu”, a w kategorii poezja Jarosław Barańczak za tomik pt. „Znak”.
  • Wyróżnienie za opracowanie edytorskie – Krzysztof Ziemski, „Konteksty nieodległe”, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA) oraz Igor Myszkiewicz, „Ilustrowana kronika Zielonej Góry. The Illustrated Chronicle of Zielona Góra”, Zielona Góra 2021 (Wydawca Stowarzyszenie Forum Art).
  • Lubuski Wawrzyn za całokształt twórczości otrzymali Irena Zielińska i Zbigniew Kozłowski,
  • Nagrodę Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro) przyznano Natalii Haczek za tomik poezji „Głód”.
  • Lubuski Wawrzyn Naukowy zdobył Przemysław Słowiński, autor książki „W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej”.
  • Nagroda za najlepszą książkę popularnonaukową przypadła z kolei Bartłomiejowi Gruszce za publikację „Atelier fotograficzne w dawnej Zielonej Górze (Grünberg in Schlesien)”.
  • Dyplom za walory edytorskie powędrował do Stowarzyszenia Forum Art za książkę Igora Myszkiewicza „Ilustrowana kronika Zielonej Góry”.
  • Nagrodę Czytelników (po raz pierwszy w tym roku) zdobył ją Edward Jabłoński za książkę „Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010”.
  • Nagrodę specjalną Marszałek Województwa Lubuskiego otrzymał Przemysław Piotrowski.