Archiwum aktualności
Winnica Gostchorze – Plakat Winobraniowy – podwójny wernisaż

Podczas Dni Zielonej Góry w Muzeum Ziemi Lubuskiej obejrzeć można wystawy odnoszące się do tradycji winiarskich i kulturalnych naszego miasta i regionu. W środę, 9 września 2020 roku otwarte zostały dwie ekspozycje.

W środę, 9 września 2020 roku otwarte zostały dwie ekspozycje. Na  pierwszej z nich zwiedzający mogli poznać historię, wyroby i osiągnięcia winnicy Gostchorze, której właścicielem jest  Guillaume Dubois. Francuz z polskimi korzeniami, którego zauroczył podkrośnieński pejzaż. Na dodatek świetnie mówiący w naszym języku. Zainteresowani tajnikami wyrobu wina mogli więc u źródła zasięgać porad lub wymieniać doświadczenia. Spotkaniu z plantatorem towarzyszyła degustacja win musujących, które są specjalnością winnicy Goschorze. W tym miejscu trzeba koniecznie przypomnieć, że w  ostatnich latach zbierają one liczne nagrody na specjalistycznych konkursach.

Była jeszcze druga odsłona środowego wernisażu. To przegląd najciekawszych plakatów winobraniowych zaprojektowanych specjalnie na zielonogórską imprezę. Najstarszy obiekt pochodził z 1965 roku, czyli dokładnie sprzed 55 lat. Autorami posterów były znane postaci świata sztuki, w tym szereg twórców lokalnych:  Agata Buchalik-Drzyzga, Irena Bierwiaczonek, Ryszard Kiełb czy Witold Michorzewski.  Afisze sprzed lat cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających,  rozpamiętujących z łezką w oku niegdysiejsze Winobrania.  Przypomniały nam one też emocje, jakie budziły konkursy na plakat. Zdarzało się bowiem, że artystyczne wybory jurorów rozmijały się z oczekiwaniami  społecznymi. Bywało więc, że Winobrania na dany rok reprezentowały dwa plakaty, jeden o ambicjach artystycznych oraz drugi – odpowiadający gustom mniej wybrednym.

Spiritus movens obu ekspozycji jest dr Arkadiusz Cincio, kierownik Działu Winiarskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej. Pan Arkadiusz posiada szeroką wiedzę nie tylko z zakresu tradycji winiarskich Zielonej Góry, ale również uprawy i pielęgnacji winorośli, procesów technologicznych i urządzeń wykorzystywanych podczas winifikacji. Pełni też często funkcję jurora podczas konkursów winiarskich. Wniosek z tego taki, że typowane przez niego winnice to prawdziwy crème de la crème  upraw w naszym regionie.

Dopełnieniem obu wystaw była ekspozycja „Od Grünberga do Zielonej Góry – pamiątki dnia codziennego”, udostępniona co prawda już w sierpniu br., ale niezmiennie ciesząca się popularnością wśród pasjonatów historii Winnego Grodu.