Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Winnica Gostchorze – Plakat Winobraniowy – podwójny wernisaż

Podczas Dni Zielonej Góry w Muzeum Ziemi Lubuskiej obejrzeć można wystawy odnoszące się do tradycji winiarskich i kulturalnych naszego miasta i regionu. W środę, 9 września 2020 roku otwarte zostały dwie ekspozycje.

W środę, 9 września 2020 roku otwarte zostały dwie ekspozycje. Na  pierwszej z nich zwiedzający mogli poznać historię, wyroby i osiągnięcia winnicy Gostchorze, której właścicielem jest  Guillaume Dubois. Francuz z polskimi korzeniami, którego zauroczył podkrośnieński pejzaż. Na dodatek świetnie mówiący w naszym języku. Zainteresowani tajnikami wyrobu wina mogli więc u źródła zasięgać porad lub wymieniać doświadczenia. Spotkaniu z plantatorem towarzyszyła degustacja win musujących, które są specjalnością winnicy Goschorze. W tym miejscu trzeba koniecznie przypomnieć, że w  ostatnich latach zbierają one liczne nagrody na specjalistycznych konkursach.

Była jeszcze druga odsłona środowego wernisażu. To przegląd najciekawszych plakatów winobraniowych zaprojektowanych specjalnie na zielonogórską imprezę. Najstarszy obiekt pochodził z 1965 roku, czyli dokładnie sprzed 55 lat. Autorami posterów były znane postaci świata sztuki, w tym szereg twórców lokalnych:  Agata Buchalik-Drzyzga, Irena Bierwiaczonek, Ryszard Kiełb czy Witold Michorzewski.  Afisze sprzed lat cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających,  rozpamiętujących z łezką w oku niegdysiejsze Winobrania.  Przypomniały nam one też emocje, jakie budziły konkursy na plakat. Zdarzało się bowiem, że artystyczne wybory jurorów rozmijały się z oczekiwaniami  społecznymi. Bywało więc, że Winobrania na dany rok reprezentowały dwa plakaty, jeden o ambicjach artystycznych oraz drugi – odpowiadający gustom mniej wybrednym.

Spiritus movens obu ekspozycji jest dr Arkadiusz Cincio, kierownik Działu Winiarskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej. Pan Arkadiusz posiada szeroką wiedzę nie tylko z zakresu tradycji winiarskich Zielonej Góry, ale również uprawy i pielęgnacji winorośli, procesów technologicznych i urządzeń wykorzystywanych podczas winifikacji. Pełni też często funkcję jurora podczas konkursów winiarskich. Wniosek z tego taki, że typowane przez niego winnice to prawdziwy crème de la crème  upraw w naszym regionie.

Dopełnieniem obu wystaw była ekspozycja „Od Grünberga do Zielonej Góry – pamiątki dnia codziennego”, udostępniona co prawda już w sierpniu br., ale niezmiennie ciesząca się popularnością wśród pasjonatów historii Winnego Grodu.