Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Wizyta gości z Haus Schlesien (Dom Śląski) w Königswinter

W poniedziałek, 25 października 2021 roku miała miejsce bardzo miła uroczystość. Po długiej, spowodowanej pandemią, przerwie odwiedzili nas przyjaciele z Haus Schlesien (Dom Śląski) w Königswinter (Nadrenia Północna-Westfalia).

Kierująca Centrum Dokumentacji i Informacji Domu Śląskiego Nicola Remig i odpowiedzialny za współpracę naukową Adam Wojtala przyjechali, by zapoznać się z nowymi wystawami, omówić możliwości na przyszłość, poznać nasze doświadczenia z rozbudowy i opowiedzieć o własnych planach, gdyż obecnie Haus Schlesien jest w trakcie przebudowy, ale przede wszystkim, by wzmocnić długoletnią naszą współpracę.

Kontakty między naszymi instytucjami liczą już około 20 lat. Wielokrotnie wystawy MZL gościły w Haus Schlesien i odwrotnie – ekspozycje z Haus Schlesien były prezentowane u nas. Współpracowaliśmy także przy kilku wspólnych projektach ekspozycyjnych, a obecnie przy projektach internetowych związanych z historią Śląska. Braliśmy też udział w konferencjach i warsztatach organizowanych przez stronę niemiecką oraz w publikacjach, a nasi partnerzy odwiedzali nas niemal co roku. Mimo trudnej sytuacji ostatnich kilkunastu miesięcy, nadal podtrzymywaliśmy kontakt, czego efektem jest m.in. cenny depozyt z Haus Schlesien, który znalazł się na nowej wystawie historycznej: dwa obiekty ilustrujące losy Niemców zmuszonych do opuszczenia swych śląskich domów – wózek uchodźców oraz walizka z Grünbergu.

Główny punkt naszego spotkania, w którym z ramienia MZL wziął udział dyrektor Leszek Kania, jego zastępca Longin Dzieżyc, Izabela Korniluk oraz Anitta Maksymowicz, przewidywał podpisanie Umowy kooperacyjnej, dzięki której wzmocnione zostaną nasze kontakty, w zakresie, w którym już do tej pory działamy, m.in. na polu organizacji wystaw, publikacji czy projektów naukowych. Ma to się odbywać poprzez kontynuację dostarczania informacji i produktów digitalizacji, przeprowadzanie kwerend, wymianę depozytów oraz połączenie kanałów mediów społecznościowych i realizację wspólnych projektów internetowych. Podczas spotkania Nicola Remig i Leszek Kania podpisali i wymienili się dokumentami. W ten sposób wieloletni związek między naszymi placówkami został sformalizowany J.

Po części oficjalnej Goście w towarzystwie dyrektora i kuratorów zwiedzili nowe ekspozycje stałe. Szczególne wrażenie zrobiła na nich multimedialna makieta, ale także „ślimak” z panoramą dawnego Grünbergu oraz multimedialne prezentacje w części dotyczącej powojennych losów przesiedleńców. Cieszymy się, że nasza współpraca będzie kontynuowana.

[Anitta Maksymowicz]