Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Wyjątkowy dar – Kolekcja wołyńska Tadeusza Marcinkowskiego

Decyzją Pani Mirosławy Marcinkowskiej, Małgorzaty Ziemskiej oraz Jacka Marcinkowskiego do zbiorów naszej placówki przekazany został szczególny dar: „Kolekcja wołyńska Tadeusza Marcinkowskiego”.

Szczególną częścią obchodów 800-lecia Zielonej Góry jest 100. rocznica powołania zielonogórskiego muzeum. Podczas uroczystości 4 czerwca br. doszło do przekazania cennego daru. Ma on szczególną wymowę w regionie lubuskim, gdzie mieszka najwięcej ludzi związanych z Kresami. Muzeum zorganizowało wiele wystaw  poświęconych tej tematyce. Ich realizację umożliwiła współpraca z kolekcjonerami oraz Związkiem Sybiraków, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, czy Wacławem Nyczem, twórcą Muzeum Kresowego. Szczególne znaczenie w tych działaniach miała wieloletnia bliska współpraca z rodziną Marcinkowskich. Jej wyrazem były m. in. wystawy „Kłamstwo katyńskie”,    „ Z Wołynia do Zielonej Góry”, czy „Kresowy kalejdoskop”.

Decyzją Pani Mirosławy Marcinkowskiej, Małgorzaty Ziemskiej oraz Jacka Marcinkowskiego do zbiorów naszej placówki przekazany został szczególny dar: „Kolekcja wołyńska Tadeusza Marcinkowskiego”. Tworzy ją blisko 600 kart pocztowych powstałych od początku XX w. do roku 1939. Ten cenny filokartystyczny zbiór ukazuje Wołyń z jego najważniejszymi miejscowościami jak Łuck, Równe, Kowel, Włodzimierz Wołyński, Dubno i Ostróg. Pocztówki przybliżają widoki miast, miasteczek i wsi oddając klimat i charakter tych ziem. Powstający od blisko 50 lat zbiór to skarbnica wiedzy o życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym tak bliskiej Tadeuszowi Marcinkowskiemu Ziemi Wołyńskej.

Tadeusz Marcinkowski urodził się w Łucku. Jego ojciec Jan Marcinkowski uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku był w II Rzeczypospolitej komendantem powiatowego Związku Strzeleckiego Łuck oraz oddziału Związku Strzeleckiego Łuck-Zamek. Został zamordowany przez NKWD  w podkijowskiej Bykowni. Rodzina Marcinkowskich po powrocie z zesłania na Syberii ponownie opuszcza Łuck, by znaleźć się tym razem na kresach zachodnich polskiego państwa.    W powojennej Zielonej Górze Tadeusz Marcinkowski, absolwent  studiów ekonomicznych, podjął pracę w Lubuskiej Fabryce Zgrzeblarek. Przez wiele lat przedmiotem jego zainteresowania był film oraz jazz. Jednak największą życiową pasją  stało się  dokumentowanie dziejów Łucka i Wołynia. Cenny Kresowy zbiór książek, czasopism, pocztówek, fotografii i dokumentów związanych z Łuckiem był prezentowany na wielu wystawach. Z czasem dzieło ojca przejęła córka, Małgorzata Ziemska, która jak sama napisała wyrastając w „domu-muzeum” – nie mogła pójść inną drogą. Od najmłodszych lat towarzyszyła ojcu w podróżach, tworzeniu zbioru oraz organizacji wystaw. Jest autorką i współautorką książek „Skarby pamięci. Na Wołyniu”, „Zielonogórscy Sybiracy”, czy „O wołyńskich strzelcach” oraz wielu artykułów na łamach czasopism i gazet.

Cenny dar Państwa Marcinkowskich zapoczątkowuje w Muzeum Ziemi Lubuskiej zbiory dotyczące Kresów. Są one wyrazem dotychczasowej bliskiej współpracy z muzeum związanej z prezentacją tej tematyki. Szczególne znaczenie ma pozostawienie  wołyńskiego zespołu w Zielonej Górze, mieście jego tworzenia, gdzie żyje wielu Kresowian i ich potomków. Dar dla muzeum jest swoistego rodzaju  zobowiązaniem do dalszej aktywnej działalności służącej prezentacji i utrwalaniu pamięci polskich Kresów.

/dr Longin Dzieżyc/