Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Zbigniew Horbowy – Honorowym Obywatelem Gminy Kargowa

28 października 2019 r. podczas uroczystej XII  sesji Rady Miejskiej  podjęta została uchwała o nadaniu prof. Zbigniewowi Horbowemu (1935-2018)  tytułu Honorowego Obywatela Gminy Kargowa. Wręczenie aktu wraz z okolicznościowym medalem, na ręce rodziny nastąpiło w Mediatece w Kargowej. W spotkaniu uczestniczyli najbliżsi i przyjaciele Z. Horbowego, Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś oraz mieszkańcy miasta.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze dr Longin Dzieżyc oraz dr Arkadiusz Cincio. Dyrektor Dzieżyc podzielił się wspomnieniami ze spotkań ze Z. Horbowym oraz opowiedział o  zbiorach prac artysty znajdujących się w kolekcji MZL. Część z nich została zaprezentowana podczas uroczystości na specjalnie przygotowanej wystawie.

Przypomnijmy, że Z. Horbowy choć urodził się w Łanczynie w 1935 roku, to jako dziesięciolatek przyjechał z Kołomyi do Kargowej, i to miasto stało się jednym z ważniejszych punktów odniesienia w jego życiu. Tu też,  zgodnie ze swoją wolą, został pochowany po śmierci. Z perspektywy czasu opisywał powojenna Kargowę  jako miejsce zderzenie kilku kultur – miejscowej, reprezentowanej przez tzw. autochtonów i Wielkopolan oraz tej jego – lwowskiej i wileńskiej. Liceum ogólnokształcące ukończył w pobliskim w pobliskim Wolsztynie. Początkowo myślał o studiach inżynierskich, ale namówiony przez Jerzego Antkowiaka (znanego projektanta mody i stylistę), postanowił zdawać egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Na uczelni kształcił się w Katedrze Szkła Artystycznego, w pracowni profesora Stanisława Dawskiego. Jego praca dyplomowa zrealizowana w hucie szkła „Sudety” w Szczytnej okazała się wielkim osiągnięciem- jako pierwszy w historii uczelni student wykonał pełny zestaw szklanych naczyń użytkowych. W hucie tej podjął także pierwszą pracę po studiach. W Szczytnej pracował jako projektant w Ośrodku Wzornictwa (później został kierownikiem ośrodka).W 1965 r. podjął pracę dydaktyczną w PWSSP we Wrocławiu, którą łączył z zatrudnieniem w przemyśle. W 1974 roku, z jego inicjatywy, powstała w Polanicy-Zdroju Huta Szkła Artystycznego „Barbara”. W polanickiej hucie Zbigniew Horbowy mógł w większym stopniu eksperymentować z formą i kolorystyką.