Archiwum aktualności
Życie kulturalne Zielonej Góry…

Wczoraj (29.11.2022) w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyło się 8. spotkanie z cyklu Historia Zielonej Góry. Tym razem motywem przewodnim było życie kulturalnie Zielonej Góry – wybrane konteksty.

Jak możemy przeczytać na oficjalnym profilu Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry:
Leszek Kania – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej – nakreślił życie plastyczne Winnego Grodu od lat 60. aż do dziś. Z właściwą sobie swobodą, a zarazem precyzją przeprowadził słuchaczy przez najważniejsze imprezy plastyczne, tworzące oblicze artystyczne miasta: Sympozja i Wystawy Złotego Grona, Biennale Sztuki Nowej oraz Biennale Zielona Góra. W tej opowieści pojawiali się najważniejsi twórcy zielonogórscy oraz ci, którzy odwiedzali nasze miasta i zaznaczali w jego przestrzeni swoją obecność. Nie zabrakło też informacji o galeriach – zarówno tych instytucjonalnych jak i prywatnych, odgrywających przez lata ważną rolę w propagowaniu sztuki.
Spotkanie moderował Bogdan Idzikowski – były profesor Zakładu Animacji Kultury i Andragogiki Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii UZ, a obecnie aktywny działacz stowarzyszenia Nasze Zatonie. W trakcie dyskusji miedzy prelegentami podniesione zostały jeszcze inne obszary mające wpływ na rozwój życia artystycznego w Zielonej Górze – jak choćby życie akademickie i powstanie kierunków artystycznych na rodzimej uczelni. Poruszono też kwestię podziału zielonogórskiego muzeum i utworzenie z części jego zbiorów – trzech nowych placówek. Zabieg ten pozwolił na ukształtowanie się stricte artystycznego oblicza MZL w latach 80 i 90 ubiegłego wieku. Na zakończenie padła propozycja kontynuowania spotkań i przedstawienia pozostałych obszarów kultury.
Wydarzenie zostało zrealizowane z okazji Jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Współorganizatorami wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica oraz Uniwersytet Zielonogórski.