Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Życie kulturalne Zielonej Góry…

Wczoraj (29.11.2022) w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyło się 8. spotkanie z cyklu Historia Zielonej Góry. Tym razem motywem przewodnim było życie kulturalnie Zielonej Góry – wybrane konteksty.

Jak możemy przeczytać na oficjalnym profilu Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry:
Leszek Kania – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej – nakreślił życie plastyczne Winnego Grodu od lat 60. aż do dziś. Z właściwą sobie swobodą, a zarazem precyzją przeprowadził słuchaczy przez najważniejsze imprezy plastyczne, tworzące oblicze artystyczne miasta: Sympozja i Wystawy Złotego Grona, Biennale Sztuki Nowej oraz Biennale Zielona Góra. W tej opowieści pojawiali się najważniejsi twórcy zielonogórscy oraz ci, którzy odwiedzali nasze miasta i zaznaczali w jego przestrzeni swoją obecność. Nie zabrakło też informacji o galeriach – zarówno tych instytucjonalnych jak i prywatnych, odgrywających przez lata ważną rolę w propagowaniu sztuki.
Spotkanie moderował Bogdan Idzikowski – były profesor Zakładu Animacji Kultury i Andragogiki Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii UZ, a obecnie aktywny działacz stowarzyszenia Nasze Zatonie. W trakcie dyskusji miedzy prelegentami podniesione zostały jeszcze inne obszary mające wpływ na rozwój życia artystycznego w Zielonej Górze – jak choćby życie akademickie i powstanie kierunków artystycznych na rodzimej uczelni. Poruszono też kwestię podziału zielonogórskiego muzeum i utworzenie z części jego zbiorów – trzech nowych placówek. Zabieg ten pozwolił na ukształtowanie się stricte artystycznego oblicza MZL w latach 80 i 90 ubiegłego wieku. Na zakończenie padła propozycja kontynuowania spotkań i przedstawienia pozostałych obszarów kultury.
Wydarzenie zostało zrealizowane z okazji Jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Współorganizatorami wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica oraz Uniwersytet Zielonogórski.