Zielona Góra – nasze miasto
  1. POZNAJEMY HERB I FLAGĘ ZIELONEJ GÓRY – spotkanie wyjaśni dzieciom co to jest herb miasta, godło i flaga Polski, co one symbolizują i gdzie można je spotkać. Podczas zajęć pokażemy stare pieczęcie naszego miasta, dokumenty, które są nimi opatrzone, do których nawiązuje współczesny herb. Zajęcia zakończą się warsztatami plastycznymi, podczas których dzieci namalują herb i flagę Zielonej Góry.
  2. WINIARSKIE TRADYCJE ZIELONEJ GÓRY I REGIONU – na spotkaniu dzieci dowiedzą się dlaczego w Zielonej Górze obchodzimy święto Winobrania. Opowiemy i pokażemy jak wygląda winnica a podczas odwiedzin w Muzeum Wina, dzieci zobaczą stare urządzenia i narzędzia służące do wytłaczania soku z owoców oraz obrazy nawiązujące tematycznie do winiarskich tradycji miasta. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne pt. „Winobraniowe wianki”.
  3. LEGENDY LUBUSKIE – podobno w każdej legendzie jest ziarenko prawdy – snując legendy opowiemy o naszym mieście i wspólnie z dziećmi wskażemy co jest w nich prawdą, a co fikcją
    „Legenda o burmistrzu Koziołku”- początki winiarskich tradycji Zielonej Góry (prezentacja oraz kolorowanie ilustracji do legendy)
    „Legenda o Jagusi i krasnoludkach” – życie codzienne dawnych mieszkańców Zielonej Góry  i okolic (prezentacja oraz kolorowanie ilustracji do legendy.
  4. MOJA ZIELONA GÓRA – WĘDRUJ Z BACHUSIKIEM – podczas zajęć przedstawimy eksponaty zgromadzone na wystawie „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski”. Dzieci poznają historię naszego miasta, zobaczą jak na przestrzeni wieków zmieniało ono swoje oblicze. Podróż zakończymy warsztatami plastycznymi, podczas których dzieci pokolorują panoramę Zielonej Góry z charakterystycznymi elementami miejskiej architektury