BARWY PRZYRODY – KOLORY PÓR ROKU – Podczas zajęć dzieci będą oglądały obrazy, na których namalowano przyrodę, w różnych porach roku. Opowiemy, dlaczego każda z nich kojarzy się z innymi barwami i czym różnią się od siebie wiosną, latem i jesienią. W zabawach plastycznych z użyciem farb pokażemy skąd się biorą różne odcienie tej samej barwy. Spotkanie zakończy zabawa edukacyjna „Jaka to pora roku?”
POD ŚWIATŁO – CO TO JEST WITRAŻ – Podczas zajęć dzieci obejrzą witraże Marii Powalisz-Bardońskiej oraz dowiedzą się co to jest witraż i jak powstaje. W czasie warsztatów plastycznych zostana wykonane witrazowe dekoracje okienne przy uzyciu szablonów i kolorowych bibułek. Dla młodszych dzieci będą przygotowane kolorowanki – fragmenty witrażu „Winobranie”.
MARTWA NATURA – KOLOROWE OWOCE I KWIATY – Muzealne spotkanie rozpocznie oglądanie obrazów przedstawiających martwą naturę. Dzieci będą miały za zadanie wskazać i opisać jej elementy. Podczas warsztatów plastycznych będą też komponowały obraz z wcześniej przygotowanych elementów (np. owoce, kwiaty) i kolorowały je przy użyciu pędzli lub kredek.
FIGURY I KSZTAŁTY – W ŻYCIU I SZTUCE – Podczas spotkania dzieci obejrzą różne prace plastyczne: obrazy i rzeźby, w których można rozpoznać figury geometryczne: kwadrat, koło, trójkąt. W czasie zabaw i warsztatów maluchy wykonają różnorodne prace plastyczne z wykorzystaniem figur: będą sklejać, rysować i malować (np. z kółek: winogrona, żabkę, kwiatek; z trójkątów – latawiec, z prostokątów – kolorowy pociąg). Na zajęciach opowiemy też o tworzeniu kompozycji z gotowych elementów oraz dlaczego niektóre z obrazów są abstrakcyjne. Dzieci będą też same tworzyć abstrakcyjne kompozycje.
KAŻDY JEST ARTYSTĄ – MALUJEMY PORTRET – Podczas zajęć dzieci dowiedzą się co to jest portret. Zwiedzając ekspozycje będą ich wyszukiwać spośród innych obrazów znajdujących się na wystawach. Spotkanie zakończy warsztat plastyczny, podczas którego dzieci zabawią się w artystów i namalują portret kolegi lub koleżanki albo autoportret.
MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. TRADYCJE I ZWYCZAJE – Podczas zajęć dzieci poznają legendę o św. Mikołaju. Dowiedzą się o życiu biskupa z Miry i skąd się wzięła tradycja obdarowywania w dniu 6 grudnia prezentami. Obejrzą także prezentację o tradycjach bożonarodzeniowych w Polsce i na świecie. Podczas warsztatów plastycznych wykonają kartkę bożonarodzeniową lub inne ozdoby świąteczne. Uwaga! Zajęcia odbywają się tylko w miesiącu grudniu.