JAROSH ORGAN TRIO

25 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 19.00 zapraszamy na koncert z cyklu Jazzujące Muzeum. Tym razem przed zielonogórską publicznością wystąpi formacja Jarosh Organ Trio w składzie: Tomasz Pruchnicki (saksofon tenorowy), Kajetan Galas (Hammond B3), Przemysław Jarosz (perkusja) oraz Katarzyna Mirowska (śpiew).

Program wieczoru:

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak,
  • prezentacja obrazu Jana Szancenbacha (1928-1998), “Morskie Oko”, 1970 z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej  – Leszek Kania
  • przerwa
  • koncert Jarosh Organ Trio

Yarosh Organ Trio potrzebowało około dwóch lat wspól­nej pracy nad muzyką, koncertowania i nagrywania, aby prezentowana obecnie przez zespół sztuka mogła emanować taką doj­rzałością. Przejawia się to głównie w swobodzie interpre­tacji materiału muzycznego, która wychodzi daleko poza zapisany tekst nutowy.
Katarzyna Mirowska, wokalistka na co dzień związana z wrocławskim środowiskiem jazzowym, dołączyła do tria w kwietniu 2017 r. Od tamtej pory zmienił się kierunek rozwoju zespołu, ponieważ jej głos stanowi bardzo silne medium. Część kompozycji, wcześniej instrumentalnych, opatrzonych tekstami Mirowskiej, stała się utworami wokalno-instrumentalnymi, a kolejne już powstawały z myślą o użyciu głosu w utworze. Katarzyna Mirowska, doskonale władająca szeroką paletą środków wyrazu, uży­wa głosu tradycyjnie, ale też poprzez melorecytacje, jak i improwizacje scatem.

Katarzyna Mirowska – Muzyka YOT stawia przed woka­listą zupełnie nietradycyjne wy­magania, bowiem oprócz przekazu tekstu, który stał się i tu jednym z środków wypowiedzi, trzeba było poszukać w niej przestrzeni, rytmu i barw do rzeczowego kontrapunktowania melodii. Współcze­sna, wielowarstwowa harmonia stanowi tu dodatkowe wyzwanie, któremu sprostać można jedynie odnosząc się do  rzetelnej wiedzy harmonicznej, tak w teorii, jak i w praktyce.

Przemysław Jarosz – Kiedy powołałem do życia formację Yarosh Organ Trio jesienią 2015 r., kiero­wałem się chęcią muzykowania ze wspa­niałymi muzykami, a organy Hammonda stanowiły wyraźne nawiązanie do charakterystycznego brzmienia tria organowego mistrzów, których muzykę zgłębiałem od lat. Teraz, 2 lata po wydaniu debiutanckiej płyty, YOT stanowi już dojrzały, niezależny byt. Świadomie poszukujemy własnego języka wypowiedzi, śmiało odcho­dząc od światowego mainstreamu jazzu. W tym zespole nie istnieją granice, ograniczenia, blokady. Tu jesteśmy wolni.


————————————————————————–
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum oraz przez sklepik internetowy
młodzież szkolna i studenci – 10 zł
rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444
ilość miejsc ograniczona

Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej , Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
  Exalo_primary_RGB

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logoimagesRZGTVP 10lat_M