Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
JazzAAM band feat. Asia Czajkowska

Po kilku miesiącach przerwy mamy ogromną przyjemność poinformować, że powrócił cykl wydarzeń muzycznych Jazzujące Muzeum!

28 września w sali koncertowej Muzeum Ziemi Lubuskiej wystąpili JazzAAM band w składzie Alex Pruzhinin (fortepian), Arek Skolik (perkusja) i Michał Nienadowski (kontrabas), z gościnnym udziałem wokalistki – Asi Czajkowskiej. To był wieczór pełen wrażeń muzycznych. Dziękujemy za Waszą wrażliwość, którą widać, słychać i czuć. Tytuł koncertu to Good intentions.

Koncertowi towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Cały ten jazz” autorstwa Wojciecha Druszcza i Andrzeja Dąbrowskiego. To dla nas wielki zaszczyt – móc prezentować gościom Muzeum fotografie wybitnych artystów, które oddają piękno muzyki jazzowej.

Wojciech Dąbrowski. Nestor fotografii, znany z portretów takich luminarzy jak Krzysztof Kieślowski, Tadeusz Różewicz czy Roman Polański. Autor zdjęć z legendarnego koncertu The Rolling Stones w 1967 roku. Współpracował m.in. z Centralna Agencją Fotograficzną czy Agence France Presse (AFP). Jego fotografie publikowane były na łamach zachodnich gazet m.in. „Life”, „Time”, „Newsweek”, „New York Times”. Fotografie autorstwa Wojciecha, zaprezentowane na wystawie, wykonane zostały z perspektywy odbiorcy, słuchacza. Z kolei Andrzej Dąbrowski, wybitny polski jazzman, uwiecznił swoich kolegów z branży, tworząc unikalne portrety. Te dwa różne spojrzenia na jazz i jego twórców doskonale się uzupełniają.

Na zdjęciach można zobaczyć wybitnych muzyków jazzowych, wśród nich Joe Williams, Ray Charles i Dizzy Gillespie, a także naszą rodaczkę Urszulę Dudziak. Pragniemy również serdecznie podziękować pani Henryce Milczanowskiej oraz Stowarzyszeniu ZAiKS, bez których ta wystawa nie byłaby możliwa.

Kilka słów o muzykach

Trio JazzAAM powstało z inicjatywy Alexa Pruzhinina w 2022 roku. Wraz z perkusistą Arkiem Skolikiem i basistą Michałem Nienadowskim pojechali do studia RecPublica w Lubrzy, by nagrać materiał na płytę “Good Intentions” z muzyką i w aranżacjach założyciela. Pierwszy występ tria odbył się na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Crossing w Zielonej Górze w październiku 2022 roku.

Alex Pruzhinin 

Pianista jazzowy, absolwent Moskiewskiej Akademii Muzycznej Gnesins w klasie fortepianów jazzowych i instrumentów klawiszowych. Spędził dwa lata w Berkeley College
of Music w Bostonie. Artyści, którzy wywarli na niego największy wpływ to Keith Jarrett, Chick Correa, Bill Evans, Herbie Hancock i Ahmad Jamal. Przez 15 lat Alex pracował jako kierownik muzyczny w firmie "Holland America". Od 2010 roku mieszka w Polsce. Współpracował z takimi muzykami jak Stacy Wood, Georgina Jackson, Arturo Sandoval, Diego Santamaria, Stephanie Johnson i Tony Cartisano.

Arek Skolik

Perkusista jazzowy. Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. To nieprzeciętnie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju. Lista jego współpracowników jest bardzo długa i obejmuje zdecydowaną większość najlepszych polskich jazzmanów. Nagrywa i koncertuje z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak: Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak i wielu, wielu innych.

Michał Nienadowski

Czołowy basista młodego pokolenia sceny jazzowej – absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej na Uniwersytecie Zielonogórskim w klasie kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli oraz mgr. Kuby Olejnika. Absolwent kompozycji oraz kontrabasu w Syddansk Musikkonservatorium – Danish National Academy of Music w Odense. Jego inspiracje to muzyka klasyczna, folklor europejski, jazz, a także muzyka elektroniczna, R&B oraz funky. Pobierał lekcje u takich mistrzów, jak John Patitucci, Christian McBride, Dave Liebman czy Jerry Bergonzi. Na stałe współpracuje w rożnych kolaboracjach kulturalnych.

Asia Czajkowska

Wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Laureatka m.in. 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 20 lat chórzystka Astrolabium, z którym nagrała 4
płyty. Pierwszy solowy album Asi „Some of my favs LIVE” to – dość przekornie i odważnie jak na debiut – zapis koncertu, zawierający w większości interpretacje standardów jazzowych i bluesowych. Obecnie Asia pracuje nad swoją autorską płytą pt. „Pianissima”, utrzymaną w minimalistycznym, jazzującym klimacie. Współpracuje m.in. z Tomaszem Organkiem, Bogdanem Hołownią, Wojtkiem Gogolewskim, Robertem Chyłą, zespołem Polyphonix w ramach projektu "Wodecki welcome to". Wystąpiła m.in. na Złotej Tarce, LWJazz, Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Jazz Crossing, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest.