Twórca przez kilka lat był związany z naszym miastem. Tu bowiem w latach 2001-2007 studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego i tu bronił dyplom z malarstwa w pracowni Stanisława Kortyki. Tu także prezentował po raz pierwszy swoje prace w ramach zbiorowej wystawy młodych zielonogórskich artystów pt. „Marian Szpakowski – Kontynuacja” w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tu wreszcie rozpoczęła się jego kariera artystyczna – w 2005 roku wygrał konkurs na Obraz Roku, ogłoszony przez nieistniejące już pismo “Art&Bussiness”.
Proponujemy obejrzenie filmu o wystawie, którego autorem filmu jest Bogdan Pastyrczyk z Media Agencja Reklamowa.
W obrazach Ruchomskiego jest spokój, wyciszenie, milczenie i coś niewzruszonego, jak gdyby nieustannie wpatrzonego w wieczność. Ale ten spokój i milczenie nie ewokują u widza odczucia bierności czy bezczynności. To sztuka wysoce spekulatywna. Obraz zostaje tu zdefiniowany na nowo, przestaje być płaszczyzną – ekranem z płaskich plam barwnych, gdzie najważniejszą rzeczywistością artysty są pociągnięcia pędzla i zestawienia tonalne same w sobie, a nie to, co one oznaczają. Obrazy Ruchomskiego stają się na powrót oknem pełnym znaczeń i symboli. Na pierwszy rzut oka – kilka desek, kora, porowato zagruntowana tkanina, które na naszych oczach podlegają przemianie – materializują się w pejzaże innej rzeczywistości. Jest tu zarazem coś z wszechogarniających barokowych ołtarzy wkraczających scenograficznie
w przestrzeń ścian, które same stają się częścią obrazu. Przez swą nieregularność, niemożność wpisania w prostokątne ramy odwołują się do nieregularnej natury. To PEJZAŻE OTWARTE tętniące nadmiarem życia rodzącego się w wieczystej ciszy. Odczuwamy w nich ład kosmicznego organizmu, harmonię, przez którą ujawnia się życie pojedynczych cząsteczek w bezgranicznej pełni uniwersum. Każdy słój drewna splot płótna, zgrubienie farby dają na wgląd w tę jedność w wielości. Ich interpretacja pozostaje otwarta dla naszej uczuciowości, emocjonalności i intelektu. Jest w nich mistycyzm podobny temu, który Jacob Boehme osiągnął „na jedno mgnienie” za pomocą odbitego od blachy promienia słonecznego, by mieć wgląd w centrum naturae, jest w nich sacrum, jest wreszcie i przede wszystkim sztuka.[Katarzyna Haber]
Arkadiusz Ruchomski urodził się w 1978 roku w Janowcu Wielkopolskim. W latach 2001 -2007 studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego na wydziale malarstwa. Dyplom obronił w pracowni malarstwa prof.zw. Stanisława Kortyki. Od 2008 jest asystentem na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Huberta Borysa. W 2005 roku zdobył Grand Prix w konkursie „Obraz Roku 2004”. Uczestniczył także w Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego w BWA w Rzeszowie, Triennale Malarstwa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w 2007 roku, oraz w Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny w Gdyni w 2011 roku. W 2013 roku zdobył III miejsce w Międzynarodowym konkursie, „Pejzaż Współczesny” w Częstochowie. W latach 2005-2015 brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.
Ważniejsze wystawy:
2020
Udział w zbiorowej wystawie „ Parametryzacja +”, Galeria Salon Akademii, Warszawa, wystawa zbiorowa
2017
Galeria Promocyjna, wystawa indywidualna „Schronienia”, Warszawa, katalog
2016
Udział w międzynarodowej wystawie polsko-węgierskiej w ramach Węgierskiego Roku Kulturalnego w Polsce \”POLISH(ED)HUNGARIAN\”, organizatorzy: Art Market Budapest, Węgry i Galeria Sztuki Współczesnej Apteka Sztuki, Warszawa, wystawa zbiorowa.
Galeria Wertykalna,”ARTELERIE 2016″.
Międzynarodowa wystawa prac pedagogów uczelni artystycznych, budynek ASP, Katowice, wystawa zbiorowa.
2015
Galeria GJB, Gimnazjum Joanny Białobrzeskiej, Warszawa, „Pejzaże”, wystawa indywidualna.
Galeria Sztuki Współczesnej „Apteka Sztuki”, Warszawa, „Malarstwo”, wystawa indywidualna.
“ARTELERIE 2015”, międzynarodowa wystawa prac pedagogów z uczelni artystycznych, Uniwersytet w Pilznie, Czechy, wystawa zbiorowa.
2014|
Warszawskie Targi Sztuki, Galeria Sztuki Współczesnej Apteka Sztuki z Warszawy, wystawa zbiorowa.
2013
Galeria Miejska w Częstochowie, wystawa zbiorowa pokonkursowa Pierwszego Międzynarodowego Konkursu „Pejzaż Współczesny”, wystawa zbiorowa.
2012
Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wlkp, „2. Cykle”, malarstwo, katalog.
2011
Galeria – 1, Centrum Olimpijskie w Warszawie, „ Oblicza Rysunku”, wystawa twórczości rysunkowej pedagogów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, katalog.
Galeria przy Fabryce, Ośrodek Dokumentacji Etnograficznej Wołomin, „Miłosz. Przenikania”, wystawa zbiorowa organizowana przez Mazowieckie Centrum Kultury i Galerię Krytyków „Pokaz”.
VI Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Artystycznej – Barwy i Faktury, Muzeum Miasta Gdyni, wystawa zbiorowa, katalog.
Galeria Wieża, Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, „Pejzaże”, wystawa zbiorowa zorganizowana przez Mazowieckie Centrum Kultury i Galerię Krytyków „Pokaz” z Warszawy, katalog.
2010
Udział w VII Międzynarodowym Plenerze artystycznym w Dobrzycy k. Poznania dla absolwentów i pracowników uczelni wyższych. Plener zakończył się wystawą.
2009
Galeria Sztuki Współczesnej „Apteka Sztuki”, Warszawa, „Malarstwo”, wystawa indywidualna.
Galeria Promocyjna, Warszawa, „Pejzaże otwarte”, wystawa indywidualna, katalog.
2008
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Galeria Nowy Wiek, Zielona Góra, „Marian Szpakowski – kontynuacja”, inspiracja twórczością M. Szpakowskiego, artyści zaproszeni do projektu przez Muzeum Ziemi Lubuskiej i BWA w Zielonej Górze, katalog.
2007
Miejski Ośrodek Sztuki, Galeria BWA, Gorzów Wlkp. „Kolekcja Starej Winiarni”, wystawa zbiorowa, katalog.
Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, Triennale Malarstwa, Konkurs im. Mariana Michalika.
Galeria BWA, Rzeszów, „Jesienne Konfrontacje”, Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego.
Galeria Sztuki Współczesnej Wieża Ciśnień, Konin, „Kolekcja Starej Winiarni”, wystawa zbiorowa, katalog.
Galeria BWA, Zielona Góra, „Pejzaże Otwarte”, wystawa indywidualna, katalog.
Galeria Arsenał, Poznań, „Kolekcja Starej Winiarni”, wystawa zbiorowa.
Galeria Biblioteki Miejskiej w Łebie, inspiracja twórczością ekspresjonistów niemieckich, plener dla kadry akademickiej z ASP z Poznania, Gdańska, Wrocławia i Berlina.
Galeria Zero, Berlin, Niemcy, „Pejzaże Otwarte”, wystawa indywidualna, katalog.
Haddenham Gallery, Haddenham, Anglia, Festival of Polish Art and Culture.
2006
Galeria Duża, Miejski Ośrodek Kultury, Gniezno, „Pejzaże Otwarte”, wystawa indywidualna.
Miejski Ośrodek Sztuki, Galeria BWA, Gorzów, „Salon Jesienny”.
Miejski Ośrodek Sztuki, Galeria Nowych Mediów, Gorzów Wlkp., „Parada Mistrzów”, laureaci pięciu edycji konkursu Obraz Roku miesięcznika “Art & Business”.
Hotel Europejski, Warszawa, wystawa 100 finalistów konkursu „Obraz roku 2005” organizowanego przez miesięcznik “Art & Business”.
2005
Galeria Stara Winiarnia, Zielona Góra, Grupa „koło poznania”, wystawa zbiorowa studentów z ASP Poznań i ISP Zielona Góra.
Królikarnia, Warszawa, wystawa 100 finalistów w konkursie „Obraz Roku 2004” organizowany przez miesięcznik “Art & Business”.
Miejskie Centrum Kultury, Gorzów Wlkp., „Salon Młodej Sztuki”, wystawa studentów z wydz. malarstwa.
2004
Galeria Antoon de Jong, Tilburg, Holandia, wystawa zbiorowa.
Galeria 17/3, Zielona Góra, wystawa zbiorowa w mieszkaniu grupy studentów z ISP z Zielonej Góry.
Galeria PWW, Zielona Góra, wystawa zbiorowa studentów z wydziału malarstwa.
2003
Galeria Sztuki Współczesnej Wieża Ciśnień, Konin, Grupa „koło poznania”, wystawa zbiorowa studentów z ASP Poznań i ISP Zielona Góra.
Galeria Het Ware Huis, Lage Mierde, Holandia, „Pejzaże Wielkopolskie”, wystawa indywidualna.
Galeria Rotary Club, Tilburg, Holandia, wystawa zbiorowa artystów holenderskich i polskich.
2002
Miejskie Centrum Kultury, Gorzów Wlkp., „Salon Młodej Sztuki”, wystawa zbiorowa studentów z Wydziału Malarstwa.
Termin wystawy
4.06 – 27.09.2020
Kurator wystawy
Leszek Kania