Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Marek Lalko – Ćwiczenia o rzeczach i czasie – wernisaż

Wystawa zwiera prace z kilku ostatnich lat. Cześć z nich, pochodzi z prezentacji doktorskiej Marka Lalko, która miała swoją odsłonę w Galerii Fundacji Salony (2020), jednak ze względu na trwającą już wtedy pandemię, nie była udostępniona dla publiczności. To obiekty i instalacja o charakterze intermedialnym, które stanowią wielowątkowe rozważania o pamięci obrazu fotograficznego i jego wiwisekcji. Prace zainicjowane zostały historią rodzinną.

Pokaz prac Marka Lalko zainaugurował tegoroczny sezon wystaw czasowych w zielonogórskim muzeum. W dwóch salach Galerii Nowy Wiek artysta pokazał swoje realizacje z kilku ostatnich lat. Część z nich to efekt jego pracy doktorskiej (2020), która dotąd nie była udostępniona  szerokiej publiczności z uwagi na trwającą pandemię. Na wczorajszym  wernisażu pojawił się tłum gości, dając świadectwo uznania nie tylko dla poszukiwań twórczych M. Lalko, ale i również sympatii, jaką cieszy się on wśród wielu środowisk. Łącznie na wystawie zaprezentowano 18 obiektów m.in. fotografie zarówno tradycyjne jak i żelatynowo-srebrowe, stykówki, projekcje wideo, wydruki cyfrowe oraz pokazy slajdów. Aby nie pogubić się wśród tego gąszczu różnych technik i zagadnień przygotowany został szczegółowy plan zwiedzania, który pozwolił gościom na precyzyjne zapoznanie się z ekspozycją.

 

Nowe prace tworzą kontynuację wspomnianego cyklu. Opowiadają o niedoskonałości obrazu, jego marginesach, błędzie – uzyskanym  przypadkiem, lub częściowo kontrolowanym, a czasem metodycznie powtarzanym. Poszerzają zbiór – charakterystycznych dla Autora – obserwacji i sposobów zapisu elementarnych śladów, zmian, ruchu, które zawierają w sobie potencjalność i wieloznaczność. Ta wizualna narracja fenomenu rejestracji pamięci zawiera zarówno indywidualne jego reprezentacje jak i refleksje o wymiarze uniwersalnym. Marek Lalko podejmuje w swoich pracach studia dotyczące struktury i tworzenia obrazu. Odnosi się do idei czasu, prób uchwycenia egzystencjalnych doświadczeń. Poruszając się wokół swojego ulubionego medium fotograficznego, korzysta z niego w intuicyjny, indywidualny sposób. [Alicja Lewicka-Szczegóła]

Przypomnijmy, że Marek Lalko od wielu już lat współpracuje z Muzeum Ziemi Lubuskiej w zakresie grupowych projektów, obecna wystawa jest jednak pierwszym tak dużym pokazem jego prac. Kuratorką ekspozycji  “Ćwiczenia o rzeczach i czasie” jest Alicja Lewicka-Szczegóła.

Marek Lalko

(ur. 1974 roku w Sulęcinie), fotografik, nauczyciel akademicki.  Absolwent grafiki oraz malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obydwa dyplomy zrealizował posługując się medium fotograficznym. Po studiach związał się z macierzystą uczelnią. Dysertację doktorską pt. “Cytaty czasu i pamięci. Obiekty intermedialne” obronił na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu w 2020 roku.

Obecnie jest adiunktem w  Instytucie Sztuk Wizualnych UZ, gdzie prowadzi II Pracownię Fotografii.

W latach 2018-2021 był kuratorem “Galerii Rektorat” UZ, a obecnie Galerii fotografii “Na dole” w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ. Od 2011 współpracuje z Fundacją Salony, gdzie prowadzi otwartą pracownię fotograficzną.

W swojej działalności artystyczno-edukacyjnej zajmuj się tradycyjną fotografią analogową oraz cyfrową, a także obrazem jako językiem sztuki. Fotografia i film pozwalają mu na poszukiwania nowego i obserwację  w obrębie tego fascynującego medium. Sam zapis obrazu umożliwia odkrywanie nowych wymiarów przedstawienia obrazu zarejestrowanego mechanicznie.

Prace Marka Lalko są prezentowane na stronie: www.lalko.com

Kurator wystawy
Alicja Lewicka-Szczegóła

Termin wystawy
11.02 – 14.03.2022

 

Galerię Nowy Wiek oświetla