Stałe
Historia powstania muzeum

Muzeum Dawnych Tortur – stała galeria Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest największą w Polsce wystawą ukazującą stosowanie prawa karnego, system wymierzania kar, metody tortur w średniowieczu oraz w czasach nowożytnych.

Muzeum Dawnych Tortur – stała galeria Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest największą w Polsce wystawą ukazującą stosowanie prawa karnego, system wymierzania kar, metody tortur w średniowieczu oraz w czasach nowożytnych. Ekspozycja daje możliwość zwiedzającym poznania mrocznej strony ludzkości, związanej z bólem, strachem i krwią, wpisując się w krąg kilkudziesięciu ekspozycji narzędzi dawnych tortur rozsianych po całym świecie.

Na powierzchni około 200 m2 znajdują się liczne eksponaty związane z dawnym sądownictwem na obszarze ówczesnego Dolnego Śląska i Brandenburgii, a w szczególności w Zielonej Górze. Główną część Muzeum Dawnych Tortur stanowi odtworzony fragment lochu, w którym przebywali skazańcy, izba tortur, narzędzia egzekucyjne oraz rekonstrukcja sali, w której odbywały się procesy czarownic. Pomieszczenia zostały zaaranżowane na wzór średniowiecznych lochów. W niewysokich salach panuje charakterystyczny półmrok, przejścia zdobią łuki, natomiast posadzka została wyłożona cegłą. Efekty dźwiękowe, krzyki i jęki, przypominają o męczarniach jakich doznawali skazańcy. Realizmu ekspozycji dodają manekiny torturowanych oraz spreparowane szczury. Całość stwarza wrażenie grozy i wprowadza zwiedzającego w klimat dawnej izby tortur. Ekspozycję uzupełniają narzędzia do wykonywania kar na honorze, których używanie można uznać za stosowanie tortur psychicznych. Ściany ozdobione są wykonanymi na specjalne zamówienie Muzeum grafikami Roberta Jurgi przedstawiające poszczególne narzędzia tortur i ich praktyczne zastosowanie.

Prace remontowe i adaptacyjne pomieszczeń oraz przygotowanie merytoryczne ekspozycji trwały ponad dwa lata, a realizacja wystawy możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Lubuskiego. Otwarcie ekspozycji nastąpiło 21 lutego 2007 roku. Ze względu na drastyczność niektórych elementów ekspozycji zaleca się, aby dzieci poniżej 12 roku życia nie zwiedzały Muzeum Dawnych Tortur.