Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Stałe
Wino namiętnością świata

Winorośl (vitis vinifera) jest jedną z roślin uprawianych przez człowieka od najdawniejszych czasów. Jej triumfalny pochód rozpoczął się w IV/III tysiącleciu p.n.e. w Azji Mniejszej i Kaukazie. Dalsze rozprzestrzenianie się uprawy tego krzewu i wyrobu wina było związane z ekspansją kultury greckiej.

Winorośl (vitis vinifera) jest jedną z roślin uprawianych przez człowieka od najdawniejszych czasów. Jej triumfalny pochód rozpoczął się w IV/III tysiącleciu p.n.e. w Azji Mniejszej i Kaukazie. Dalsze rozprzestrzenianie się uprawy tego krzewu i wyrobu wina było związane z ekspansją kultury greckiej. Grecy sprowadzili winorośl i wino m.in. do Syrii, Egiptu i Sycylii. Na terenie Italii uprawę winnych krzewów zapoczątkowali najprawdopodobniej Etruskowie ok. roku 1000 p.n.e. Wraz z rozwojem terytorialnym Rzymu winogrodnictwo i winiarstwo rozprzestrzeniły się w Hiszpanii, Galii i w północnej Afryce, a nieco później również nad Mozelą i Renem.

We wczesnym średniowieczu kulturę winorośli podtrzymywali głównie mnisi. Wraz z ekspansją chrześcijaństwa na północ rozprzestrzeniała się także uprawa winnych krzewów i produkcja wina. Zasługą średniowiecznych zakonów jest również wyselekcjonowanie szczepów winnej latorośli dostosowanych do gorszych warunków klimatycznych. W XVI w., kiedy to uprawa winnej latorośli była najbardziej upowszechniona w Europie łączna powierzchnia upraw była czterokrotnie większa od obecnej. Również spożycie wina wielokrotnie przekraczało dzisiejsze.

W następnym okresie za sprawą ochłodzenia klimatu i licznych wojen nastąpiło znaczne skurczenie się obszaru upraw winorośli w Europie. Jednocześnie wraz z odkryciem nowych lądów i kolonizacją winorośl europejska była przewożona na inne kontynenty, dając początek winnicom w Chile, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Południowej Afryce i Australii. W XIX w. winnice europejskie zostały spustoszone przez filokserę (mszycę winną) oraz mączniaka prawdziwego, które zostały przywleczone z wraz z latoroślami amerykańskich gatunków winorośli. Co ciekawe plaga filoksery nie dosięgła zielonogórskich winnic, co według lokalnej tradycji miało być spowodowane kwaśnym odczynem i piaszczystością gleby. Musiało minąć kilkadziesiąt lat nim europejscy winiarze uporali się ze szkodnikami i chorobami z Ameryki.

Obecnie w Europie winnice zajmują obszar 5 mln ha, a na świecie około 8 mln ha. Winogrona uzyskiwane z tych plantacji są przerabiane w zdecydowanej większości na wino.