Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Galeria Carla Friedricha Seifferta

Prezentujemy Galerię Carla Friedricha Seifferta, artysty niemieckiego urodzonego w Grünbergu 1809 roku.

Szczególnym uświetnieniem jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry i 100-lecia istnienia Muzeum, jest wystawa stała poświęcona Carlowi Friedrichowi Seiffertowi, artyście urodzonemu w naszym mieście. W przestrzeni stylizowanej na XIX-wieczny salon znalazły się zarówno krajobrazy, jak i portrety. Ze zbiorów naszego Muzeum pochodzą przedstawienia zielonogórskiego winiarza Carla Engmanna oraz Johanna Gottlieba Berreina, skarbnika kamery miejskiej. Jednak w dorobku artystycznym malarza szczególne miejsce zajmują pejzaże. Większość prac oddaje charakter najwyższych gór Europy ukazanych między innymi w obrazach: Jezioro w szwajcarskich Alpach w Kantonie Uri czy Krajobraz alpejski. Nieco inny charakter ma Włoski skalisty pejzaż ożywiony elementami sztafażowymi. Powyższe dzieła są częścią największej w Polsce prywatnej kolekcji poświęconej śląskiemu malarstwu pejzażowemu, będącej własnością profesora Czesława Osękowskiego. Prezentowane w galerii prace cechuje szerokie spektrum czasowe od najwcześniejszych realizacji portretowych z lat 30. XIX stulecia po widok z okolic Drezna powstały w 1881 roku.

Galeria Carla Friedricha Seifferta jest kolejnym stałym elementem ekspozycyjnym wzbogacającym obraz kulturowy miasta. Poprzez dzieła malarstwa ukazane w biedermaierowskim stylu przenosi widza w tradycje i klimat XIX-wiecznej sztuki.

Carl Friedrich Seiffert urodził się w 1809 roku w Zielonej Górze. Malarz kształcił się w Berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ważnym elementem jego artystycznych zainteresowań była naukowa wyprawa w Karkonosze oraz wędrówka szlakiem książęcych zamków. Artysta podróżował po Włoszech odwiedzając Rzym i Neapol, poznał także Sycylię, Koryntię, Szwajcarię i Tyrol. Z tych wypraw zachowały się liczne pejzaże z widokami Alp, dolin, górskich potoków i jezior. W Tyrolu malował zamki, klasztory i kościoły. Jego ulubionym tematem były malownicze pejzaże utrzymane w duchu romantycznym, idealizującym i poetyzującym naturę. Artysta zmarł w Berlinie w 1891 roku. Jego dzieła znajdują się między innymi w berlińskiej Galerii Narodowej. Do najbardziej znanych przedstawień należą: Góra Jungfrau w Szwajcarii, Błękitna grota na Capri (1860) czy Cieśnina Messina (1863).

Kurator galerii: dr Longin Dzieżyc

Mecenasi wydarzenia: