9 września 2020 r. (środa) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy “Plakat winobraniowy z lat 1965-2020”.
Dzień rozpoczęcia zbiorów winogron w Zielonej Górze był od 1842 roku ogłaszany przez Radę Miejską. Oficjalne uroczyste obchody święta Winobrania zapoczątkowano w 1846 roku. Zazwyczaj odbywało się ono w połowie października. Winobranie kończono korowodem, w którym brali udział winiarze, winogrodnicy, bednarze, kupcy winni przebrani za postacie historyczne i mitologiczne. Szczególnie hucznie świętowano w 1850 i 1900 roku. Pierwsze powojenne Winobranie odbyło się jesienią 1945 roku. W PRL-u Winobranie było organizowane z dużym rozmachem, do miasta przyjeżdżały rzesze turystów spragnionych rozrywki i wrażeń. W czasie korowodów używano rekwizytów z licznie kręconych wówczas filmów historycznych. Byli więc rycerze Jagiełły i Krzyżacy, wojowie Mieszka I w strojach z „Gniazda”, szła rajtaria szwedzka i husaria w kostiumach z „Potopu”. Odradzająca się w województwie lubuskim od kilkunastu lat uprawa winorośli sprawia, że święto Winobrania zyskuje na autentyczności. Centralną rolę w wydarzeniu zaczynają ogrywać winiarze i produkowany przez nich trunek.
W 1965 roku ogłoszono ogólnopolskiego konkursu na projekt plakatu winobraniowego. Zarówno ta, jak i kolejne edycje cieszyły się znacznym zainteresowaniem ze strony artystów. W drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku organizację Winobrania powierzono spółce miejskiej Centrum Biznesu, która zlecała również realizację okolicznościowych plakatów. W 2007 roku dzięki inicjatywie Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, przy współudziale władz miejskich powrócono do organizowania ogólnopolskiego konkursu na projekt plakatu Dni Zielonej Góry – Winobrania. Wybór laureatów wzbudził w ostatnich latach ożywione dyskusje. Świadczy to o sile oddziaływania plakatu oraz o tym jaką rolę odgrywa Winobranie dla zielonogórzan.
Na wystawie zobaczymy wybrane plakaty winobraniowe powstałe po 1965 roku. Reprezentują one różnorodne kierunki artystyczne i techniki graficzne. Wśród ich znajdują się m.in. Witold Michorzewski, Andrzej Gordon, Agata Buchalik-Drzyzga, Irena Bierwiaczonek i Danuta Żukowska.
Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zielona Góra
Współpraca
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego
Termin wystawy
9.09 – 31.10.2020
Kurator wystawy
dr Arkadiusz Cincio