Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Tradycje winiarskie na przedwojennych kartach pocztowych

1 lipca 2022 roku (piątek) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy “Tradycje winiarskie na przedwojennych kartach pocztowych” ze zbiorów Sławomira Ronowicza oraz dr. Bartłomieja Gruszki. Po wernisażu zapraszamy na recital fortepianowy w wykonaniu Kamila Wrony.

W roku Jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry nie mogło zabraknąć wystawy, ukazującej tradycje winiarskie naszego miasta. Tym razem pokażemy je odnosząc się przedwojennych kart pocztowych, na których często były zamieszczane nie tylko tak charakterystyczne graficzne emblematy winiarskie, ale i również całe zestawy dokumentujące ważne i podniosłe winobrania, jak choćby to sprzed 100 lat, gdy w Grünbergu obchodzono 700 rocznicę powstania miasta.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące z kolekcji dwóch znanych zielonogórskich filokartystów – Sławomira Ronowicza oraz dr. Bartłomieja Gruszki. Wybrane na wystawę karty zostały powiększone do dużych formatów, tak by zwiedzający mogli bez trudu przyglądać się szczegółom nie zawsze widocznym na pierwszy rzut oka. Tablice będą zawierały również szczegółowe opisy przedstawianych miejsc.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 1 lipca 2022 r. (piątek) o godz. 17.00. Towarzyszyć mu recital fortepianowy w wykonaniu Kamila Wrony, podczas którego usłyszymy zestaw utworów doby baroku, romantyzmu, klasycyzmu oraz dwudziestowieczne.

KAMIL WRONA- naukę gry na fortepianie zaczął w wieku 6 lat. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej I stopnia w Opolu Lubelskim im. Henryka Wieniawskiego. W kolejnym etapie swojej edukacji kształcił się pod opieką mgr Tomasza Krawczyka w Szkole Muzycznej II stopnia w Lublinie im. Tadeusza Szeligowskiego. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. dr hab. Cezarego Saneckiego oraz dr Julii Kociuban-Maximov.
Brał udział w kursach pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, podczas których rozwijał umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów m.in. Kevina Kennera, Jacques Rouvier’a, Ily Maximova, Jianing Kong’a, JerzegoSterczyńskiego, Marka Szlezera.
Jest laureatem konkursów pianistycznych m.in. Carla Czernego, Roberta Schumanna. Wielokrotnie występował jako solista festiwali muzycznych m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Lublinie, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Radom-Orońsko- Warszawa, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Stalowej Woli.

Zapraszamy, podczas wernisażu wstęp wolny.

Termin wystawy
1.07 – 21.08.2022 (fragmenty do 11.09.2022)

Kurator wystawy
dr Grzegorz Wanatko
Mecenasi wydarzenia: