Za nami otwarcie wystawy, poświęconej twórczości Czesława Łuniewicza, znakomitego artysty fotografika związanego z naszym miastem i regionem. Frekwencja, którą udało nam się zanotować, była dla nas ogromnym zaskoczeniem! Wydarzenie połączone było z promocją albumu pt. Okiem Czesława Łuniewicza: Zielona Góra, który został przygotowany przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.
Czesław Łuniewicz był postacią niezwykle ważną dla historii Zielonej Góry i okolic. W 1960 roku, Czesław Łuniewicz, człowiek o wielu pasjach i zainteresowaniach, pracował jako laborant farmaceutyczny i to właśnie tam dostrzegł go ówczesny wojewódzki konserwator zabytków, dr Jan Muszyński. Otóż artysta fotografował w sposób nietypowy: koncentrował się na wnętrzach aptek oraz na ludziach przyglądających się witrynom aptecznym. Artysta miał także epizod związany z pracownią fotograficzną Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie pełnił funkcję dokumentalisty.
W drugiej połowie lat 70. artysta został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego twórczość obejmuje ponad 50 lat aktywnej pracy, zarówno jako dokumentalisty, jak i osoby, która utrwalała obrazy ludzi żyjących na Ziemi Lubuskiej. Dzięki niemu mamy możliwość spojrzenia w przeszłość i zobaczenia, jak wyglądało życie i twórczość wybitnych postaci związanych z naszym regionem. Przykładem jest chociażby cykl „Klem Felchnerowki” czy portrety malarza – Hilarego Gwizdały.
Podczas otwarcia wystawy, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej podzielił się również swoimi osobistymi wspomnieniami związanymi z Czesławem Łuniewiczem. Pomimo różnicy wieku wynoszącej 30 lat, Czesław kazał mówić do siebie po imieniu. Był kochany, ale i wymagający, co tylko potwierdzało jego niezwykłą osobowość. To postać niejednoznaczna, fascynująca i niezapomniana.
Dziękujemy również pani Beacie Grelewicz, Dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, za podzielenie się swoimi wspomnieniami związanymi z artystą fotografikiem. Wyrazy wdzięczności składamy także dr. Pawłowi Kaliszowi za wsparcie i zaangażowanie.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej wystawy. Prace Czesława Łuniewicza to historia Zielonej Góry utrwalona na kliszy.