Kilka słów na temat samego artysty:
Andrzej Gordon, malarz i grafik, urodził się w 1945 r. w Bydgoszczy. W latach 1964-1970 studiował malarstwo i grafikę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowniach malarstwa u prof. Juliusza Studnickiego oraz grafiki u prof. Andrzeja Rudzińskiego. W 1969 r. osiedlił się w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie żył i tworzył aż do śmierci. To właśnie w tym mieście, w 1968 r., zaprezentowano jego pierwszą autorską wystawę (w Muzeum Okręgowym, ob. Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta).
Uznanie w środowisku artystycznym zyskał, tworząc kontrowersyjne dzieła malarskie, rysunkowe i graficzne, łączące elementy sakralne z erotycznymi.
Choć artysta związał swoje życie z Gorzowem Wlkp., to kontakty środowiskowe, osobiste przyjaźnie czy artystyczne inspiracje na lata połączyły jego twórczość z Zieloną Górą, stąd nie bez powodu Jan Muszyński żartobliwie określił go mianem „zielonogórskiego malarza z Gorzowa”. W Zielonej Górze z znajduje się też najbogatszy zbiór prac Gordona.
Jego dorobek ocenia się go na ponad 1000 obrazów, grafik, pasteli plakatów, ilustracji do książek i tomików poezji. Gordon prezentował swoją twórczość na ponad 40 indywidualnych wystawach, zarówno w kraju (we wspomnianym wcześniej Gorzowie Wlkp., rodzinnej Bydgoszczy, Zielonej Górze, Szczecinie, Poznaniu, Koszalinie, Warszawie), jak i za granicą (Frankfurcie nad Odrą). Oprócz tego jego prace były eksponowane w wystawach zbiorowych i konkursach, m.in. w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Bydgoszczy, Elblągu, Poznaniu, Paryżu i Lipsku. W 1976 r. otrzymał odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, a w 1988 r. Srebrny Krzyż Zasługi.
Termin wystawy: 30 XI 2022 – 5 III 2023
Kurator wystawy: Jacek Gernat