Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Zielonogórskie podwórka. Agnieszka Kujawa-Bartosik. Akwarele

13 II 2019 r. (środa) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy pt. Zielonogórskie podwórka. Agnieszka Kujawa-Bartosik. Akwarele.

Zielonogórzanka Agnieszka Kujawa-Bartosik (ur. 1965) akwarelę uczyniła głównym obszarem swojej malarskiej twórczości, ponieważ kapryśna technika akwareli jest dla niej idealnym medium, aby zatrzymać ulotny czas. Artystka posługując się realistyczną konwencją portretuje przyrodę oraz różne elementy krajobrazu, w szczególności krajobrazu miejskiego Zielonej Góry. Nie są to jednak konwencjonalne ujęcia najbardziej malowniczych i reprezentacyjnych punktów miasta, lecz miejsca rzadko odwiedzane przez turystę czy osobę „z zewnątrz”.

Zawsze ciekawiły mnie miejsca “z historią”, ale najbardziej te nieoczywiste. Nie te, gdzie działy się ważne wydarzenia zapisane w kronikach, ale te, gdzie zachowały się fragmenty dawnej rzeczywistości, gdzie można jeszcze poczuć klimat przeszłości, wyobrazić sobie, jak było kiedyś. Zielonogórskie podwórka są właśnie takimi miejscami. Schowane za fasadami domów, zarośnięte, nieodnawiane. Zaglądam w te zakamarki, fotografuję, maluję. Wiele z miejsc, które pojawiły się na moich obrazach – już nie istnieje. Nie ma “komórek” na tyłach Sowińskiego, nie ma chaszczy w podwórkach na placu Matejki i wielu innych. Miasto się zmienia, remontuje, modernizuje – a ja patrzę w przeszłość.

(A. Kujawa-Bartosik)

WERNISAŻ

13 lutego br. nastąpiło otwarcie wystawy akwarel Agnieszki Kujawy-Bartosik. Na wernisaż przybyły tłumy miłośników talentu artystki oraz fanów tej trudnej techniki malarskiej. Wśród gości dostrzec można było wielu artystów, również i tych, dla których akwarela jest ważnym środkiem wyrazu jak: Adam Bagiński, Janusz Skiba czy Halina Maszkiewicz. Podczas powitania  dyrektor Leszek Kania krótko powiedział o pierwszych pracach zrealizowanych akwarelą oraz o mistrzach gatunku.  Przedstawił też dokonania artystyczne autorki wystawy. Z kolei kurator ekspozycji – Jacek Gernat odniósł się w swojej wypowiedzi do piękna i maestrii prezentowanych prac. O portretowaniu nieoczywistej urody Zielonej Góry i odejściu od pocztówkowego rejestrowania rzeczywistości na rzecz dokumentowania starych podwórek, zakamarków, miejsc skazanych na zapomnienie.

Poniżej kilka zdjęć rejestrujących spotkanie z artystką i jej pracami.

Tremin wystawy:
13 II – 11 IV 2019

Kurator wystawy:
Jacek Gernat