ierwsza z nich odbyła się w maju br. i była zawężona do udostępnienia wystaw związanych z kulturą Państwa Środka. Druga odsłona Nocy odbędzie się już 25 września br. i zostanie wzbogacona o spotkania, warsztaty i pokazy. Jej oprawę stanowić będą również wystawy, udostępnione wcześniej zwiedzającym.
25 września 2021, godz. 16.00-21.00
WARSZTATY, SPOTKANIA, POKAZY
• Godz. 16.00
CHIŃCZYCY W DARZE PODAROWALI ŚWIATU WACHLARZE* – warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane i prowadzone przez Krystynę Betiuk artystę-plastyka, która zdradzi dorosłym, młodzieży i dzieciom tajniki wielowiekowej tradycji tworzenia chińskich wachlarzy. W trakcie zajęć każdy z uczestników otrzyma własny wachlarz ze sztucznego jedwabiu, na którym wykona dekorację za pomocą farb do tkanin. Zapewniamy materiały oraz kreatywną przygodę!
• Godz. 16.30
CHIŃSKI WYŚCIG. W POSZUKIWANIU MIEJSCA – otwarcie wystawy fotografii autorstwa Marty Hutnik
Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 2008-2011 z Pekinu oraz z prowincji: Shaanxi, Hebei, Shanxi, Kuangxi, Yunnan, Sichuan, a także Hongkongu. Zdjęcia miast dają wyobrażenie o skali i gęstości zaludnienia. Zdjęcia stadionów i galerii handlowych prezentują symbole gwałtownie rosnącego konsumpcjonizmu. Natomiast zdjęcia wsi obrazują przeszłość i pomagają zrozumieć, jaką cenę przyszło zapłacić Chińczykom za gwałtowny rozwój państwa. Fotografie świątyń pozwalają uchwycić wartości duchowe typowe dla mieszkańców wschodniej Azji i płynące z prostego stylu życia i kontaktu z naturą.
• Godz. 17.00
CHINY TRADYCJA I KULTURA – finisaż wystawy fotografii Edwarda Grzegorza Funke. W trakcie spotkania autor przedstawi wykład o swoim pobycie w Chinach, ilustrowany prezentacją multimedialną.
Na wystawę składa się 50 zdjęć z dokładnym opisem fotografowanych miejsc i obiektów. To bogaty materiał, utrwalający Chiny bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji, która napływa w ekspresowym tempie. Co ciekawe część z nich ukazuje miejsca, których dziś nie można już zobaczyć z powodu boomu inwestycyjnego, wiążącego się z wyburzaniem całych fragmentów starej zabudowy oraz niszczeniem naturalnego środowiska.
WYSTAWY SPECJALNE:
• Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
• Sztuka Chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
• Chiny – tradycja i kultura, fotografie Edwarda Grzegorza Funke
• Chiński wyścig. W poszukiwaniu miejsca , fotografie Marty Hutnik
Poniżej linki do filmów przybliżających wystawy.
HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
WSPÓŁORGANIZATOR:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej
WSPÓŁPRACA:
ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA ZIELONA GÓRA