Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Chińska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej – odsłona druga

Zapraszamy na drugą odsłonę Nocy Muzealnej, której motywem przewodnim jest kultura i historia Chin. W tym roku święto muzealników zostało podzielone na dwie części.

ierwsza z nich odbyła się w maju br. i była zawężona do udostępnienia wystaw związanych z kulturą Państwa Środka. Druga odsłona Nocy odbędzie się już 25 września br. i zostanie wzbogacona o spotkania, warsztaty i pokazy. Jej oprawę stanowić będą również wystawy, udostępnione wcześniej zwiedzającym.

 

25 września 2021, godz. 16.00-21.00

WARSZTATY, SPOTKANIA, POKAZY

Godz. 16.00
CHIŃCZYCY W DARZE PODAROWALI ŚWIATU WACHLARZE* – warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane i prowadzone przez Krystynę Betiuk artystę-plastyka, która zdradzi dorosłym, młodzieży i dzieciom tajniki wielowiekowej tradycji tworzenia chińskich wachlarzy. W trakcie zajęć każdy z uczestników otrzyma własny wachlarz ze sztucznego jedwabiu, na którym wykona dekorację za pomocą farb do tkanin. Zapewniamy materiały oraz kreatywną przygodę!

• Godz. 16.30
CHIŃSKI WYŚCIG. W POSZUKIWANIU MIEJSCA – otwarcie wystawy fotografii autorstwa Marty Hutnik
Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 2008-2011 z Pekinu oraz z prowincji: Shaanxi, Hebei, Shanxi, Kuangxi, Yunnan, Sichuan, a także Hongkongu. Zdjęcia miast dają wyobrażenie o skali i gęstości zaludnienia. Zdjęcia stadionów i galerii handlowych prezentują symbole gwałtownie rosnącego konsumpcjonizmu. Natomiast zdjęcia wsi obrazują przeszłość i pomagają zrozumieć, jaką cenę przyszło zapłacić Chińczykom za gwałtowny rozwój państwa. Fotografie świątyń pozwalają uchwycić wartości duchowe typowe dla mieszkańców wschodniej Azji i płynące z prostego stylu życia i kontaktu z naturą.

• Godz. 17.00
CHINY TRADYCJA I KULTURA – finisaż wystawy fotografii Edwarda Grzegorza Funke. W trakcie spotkania autor przedstawi wykład o swoim pobycie w Chinach, ilustrowany prezentacją multimedialną.
Na wystawę składa się 50 zdjęć z dokładnym opisem fotografowanych miejsc i obiektów. To bogaty materiał, utrwalający Chiny bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji, która napływa w ekspresowym tempie. Co ciekawe część z nich ukazuje miejsca, których dziś nie można już zobaczyć z powodu boomu inwestycyjnego, wiążącego się z wyburzaniem całych fragmentów starej zabudowy oraz niszczeniem naturalnego środowiska.

• Godz. 18.30
CEREMONIA PARZENIA HERBATY – przygotowana przez pochodzącą z Państwa Środka Yuhan Xue (obecnie Sara Szaranek). W trakcie spotkania przygotowane zostaną trzy rodzaje tego cenionego od tysiącleci napoju: zielona, pu-erh oraz jaśminowa. Pokaz poprzedzony będzie krótką prezentacją multimedialną, podczas której Pani Sara omówi historię herbaty oraz najważniejsze informacje związane z jej pochodzeniem i uprawą.
• Godz. 19.00
SZTUKA CHIŃSKIEJ KALIGRAFII*– ukoronowaniem części warsztatowej Nocy będą ćwiczenia z chińskiej kaligrafii, które zaprezentuje i poprowadzi Mirosław Gugała- artysta grafik, dydaktyk liternictwa i kaligrafii z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Pokaz będzie poprzedzony krótką prezentacją historii chińskiego pisma. W trakcie zajęć uczestnicy poznają podstawowe techniki kreślenia chińskich znaków oraz spróbują własnych sił na specjalnie przygotowanym stanowisku pracy wyposażonym w arkusze papieru ryżowego, pędzle z naturalnego włosia, importowany z Chin tusz oraz fartuchy ochronne.
• Godz. 19.30
ZA CHINY TEGO NIE ZGADNIESZ – konkurs wiedzy o Chinach.
Tradycyjnie jednym z punktów muzealnego wydarzenia jest konkurs wiedzy o państwie będącym bohaterem muzealnej nocy. Tematyka pytań dotyczyć będzie dziejów Państwa Środka jego kultury, filmu, sportu czy kuchni. Na zwycięzców i uczestników finałowych zmagań czekają atrakcyjne nagrody. Ich fundatorami jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Oddział w Zielonej Górze.

Poniżej linki do filmów przybliżających wystawy.

EKSPOZYCJE STAŁE:
• Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski
• Muzeum Wina
• Galeria Mariana Kruczka
• Galeria piastowskich książąt Śląska
• Galeria witraży Marii Powalisz-Bardońskiej
• Galeria Złotego Grona. Kolekcja Sztuki Polskiej XX wieku
• Kajetan Sosnowski – Wieża asymetryczna
• Muzeum Dawnych Tortur
• Sala Zegarowa
• Śląska Sztuka Sakralna
• Galeria Tadeusza Kuntze
• Winiarnia mieszczańska
Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.
WSTĘP WOLNY
*Obowiązują limity miejsc

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATOR:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:

ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA ZIELONA GÓRA

SPONSOR WYDARZENIA

PARTNER WYDARZENIA
enea1

MECENASI WYDARZENIA:
seven1

WSPÓŁPRACA MEDIALNA
GazetaLubuska1