Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Zielonogórskie Zaduszki

Za nami 16. edycja Zaduszek w MZL i w tym miejscu pragniemy wyrazić nasze podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli spotkaniu. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy w stronę tych, którzy podzielili się wspomnieniami i przybliżyli nam postacie osób, które odeszły w minionym roku.

 

Edwarda Czernika (1940 – 2023) wspominał redaktor Marek Staniszewski oraz wieloletni przyjaciel Edwarda – Marian Filipiuk.

E. Czernik to polska legenda skoku wzwyż. Znakomity zawodnik i świetny trener. Olimpijczyk z Tokio, mistrz i rekordzista Polski, który przez wiele lat związany był z Ziemią Lubuską, głównie z Zieloną Górą. E. Czernik uczył się w Zielonej Górze, gdzie ukończył Studium Nauczycielskie na kierunku wychowanie plastyczne (1962), a także i Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1971). Był nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem klasy mistrzowskiej (1986), m.in. kadry narodowej Polski w skoku wzwyż w latach 1976–1980 oraz w zielonogórskim „Lubtourze” w latach 1980–1986, a od 1986 trenował skoczków w Dubaju. W latach 1961 – 1964 siedmiokrotnie bił rekord Polski. Jako pierwszy skoczek w Polsce skoczył 2,10 m oraz 2,20 m. W klasyfikacji medalowej wszech czasów krajowych rozgrywek znajduje się na piątym miejscu. Zdobył pięć złotych medali i dwa brązowe.

Krzysztofa Donabidowicza (1921 – 2023) wspominał jego syn – ks. Mirosław Donabidowicz.

Krzysztof był znanym zielonogórskim fotografem, uczestnikiem Wydarzeń Zielonogórskich. Do Winnego Grodu przyjechał w 1945 roku. Z początku pracował jako fotoreporter w „Gazecie Zielonogórskiej”. W 1947 roku założył prywatny zakład fotograficzny przy ul. Kupieckiej 32. To waśnie tam mieszkańcy Zielonej Góry wykonywali do legitymacji szkolnych, paszportów, dowodów osobistych, a także upamiętniali rodzinne uroczystości. W 1960 roku K. Donabidowicz był uczestnikiem Wydarzeń Zielonogórskich, a po zatrzymaniu przez milicję usłyszał zarzut współpracy z amerykańskim wywiadem. Skazano go na 2 lata więzienia. Po latach odznaczony został Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Z okazji 100. rocznicy urodzin p. Krzysztofa w 2021 r. jego rodzina ufundowała rzeźbę-figurkę bachusika – Fotografusa, która znajduje się na ścianie budynku, obok prowadzonego przez niego przez lata atelier.

Włodzimierza Rebelskiego (1952-2022) wspominał obecny dyrektor Muzeum Archeologicznego w Świdnicy – Arkadiusz Michalak.

Włodzimierz Rebelski w latach 2001-2016 kierował Muzeum Archeologicznym w pod zielonogórskiej Świdnicy. W latach 1992 – 1994 i 2002 – 2010 był Przewodniczącym Rady Gminy Świdnica.

Patronat honorowy obejmuje Prezydent Miasta Zielonej Góry Janusz Kubicki. Wydarzenie wsparło finansowo Miasto Zielona Góra. Wieczór uświetnił duet lubuskich muzyków jazzowych w składzie Wojciech Pruszyński (fortepian) i Robert Chyła (saksofon). Zabrzmiały dla nas najpiękniejsze standardy jazzowe, których autorami są polscy kompozytorzy.

Pobierz informacje na temat muzyków: Wojciech Pruszyński i Robert Chyła