Archiwum aktualności
Zielonogórskie Zaduszki

Za nami 16. edycja Zaduszek w MZL i w tym miejscu pragniemy wyrazić nasze podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli spotkaniu. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy w stronę tych, którzy podzielili się wspomnieniami i przybliżyli nam postacie osób, które odeszły w minionym roku.

 

Edwarda Czernika (1940 – 2023) wspominał redaktor Marek Staniszewski oraz wieloletni przyjaciel Edwarda – Marian Filipiuk.

E. Czernik to polska legenda skoku wzwyż. Znakomity zawodnik i świetny trener. Olimpijczyk z Tokio, mistrz i rekordzista Polski, który przez wiele lat związany był z Ziemią Lubuską, głównie z Zieloną Górą. E. Czernik uczył się w Zielonej Górze, gdzie ukończył Studium Nauczycielskie na kierunku wychowanie plastyczne (1962), a także i Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1971). Był nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem klasy mistrzowskiej (1986), m.in. kadry narodowej Polski w skoku wzwyż w latach 1976–1980 oraz w zielonogórskim „Lubtourze” w latach 1980–1986, a od 1986 trenował skoczków w Dubaju. W latach 1961 – 1964 siedmiokrotnie bił rekord Polski. Jako pierwszy skoczek w Polsce skoczył 2,10 m oraz 2,20 m. W klasyfikacji medalowej wszech czasów krajowych rozgrywek znajduje się na piątym miejscu. Zdobył pięć złotych medali i dwa brązowe.

Krzysztofa Donabidowicza (1921 – 2023) wspominał jego syn – ks. Mirosław Donabidowicz.

Krzysztof był znanym zielonogórskim fotografem, uczestnikiem Wydarzeń Zielonogórskich. Do Winnego Grodu przyjechał w 1945 roku. Z początku pracował jako fotoreporter w „Gazecie Zielonogórskiej”. W 1947 roku założył prywatny zakład fotograficzny przy ul. Kupieckiej 32. To waśnie tam mieszkańcy Zielonej Góry wykonywali do legitymacji szkolnych, paszportów, dowodów osobistych, a także upamiętniali rodzinne uroczystości. W 1960 roku K. Donabidowicz był uczestnikiem Wydarzeń Zielonogórskich, a po zatrzymaniu przez milicję usłyszał zarzut współpracy z amerykańskim wywiadem. Skazano go na 2 lata więzienia. Po latach odznaczony został Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Z okazji 100. rocznicy urodzin p. Krzysztofa w 2021 r. jego rodzina ufundowała rzeźbę-figurkę bachusika – Fotografusa, która znajduje się na ścianie budynku, obok prowadzonego przez niego przez lata atelier.

Włodzimierza Rebelskiego (1952-2022) wspominał obecny dyrektor Muzeum Archeologicznego w Świdnicy – Arkadiusz Michalak.

Włodzimierz Rebelski w latach 2001-2016 kierował Muzeum Archeologicznym w pod zielonogórskiej Świdnicy. W latach 1992 – 1994 i 2002 – 2010 był Przewodniczącym Rady Gminy Świdnica.

Patronat honorowy obejmuje Prezydent Miasta Zielonej Góry Janusz Kubicki. Wydarzenie wsparło finansowo Miasto Zielona Góra. Wieczór uświetnił duet lubuskich muzyków jazzowych w składzie Wojciech Pruszyński (fortepian) i Robert Chyła (saksofon). Zabrzmiały dla nas najpiękniejsze standardy jazzowe, których autorami są polscy kompozytorzy.

Pobierz informacje na temat muzyków: Wojciech Pruszyński i Robert Chyła