Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Jazzujące Muzeum. Kamil Abt Quintet

9 maja 2024 w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się kolejny koncert w ramach cyklu Jazzujące Muzeum.  Tym razem na scenie wystąpił Kamil Abt Quintet. Koncert nosił tytuł WARIATKA, dokładnie tak jak najnowszy album artysty, wydany w 2024 roku.

WARIATKA jest efektem spotkań scenicznych jej twórców. Inspiracją dla muzyków były wiersze matki Kamila i poetki – Teresy Podemskiej-Abt o uczuciach i ciągłej potrzebie kochania. Czego bardziej może pragnąć zagubiony w codzienności i trosce człowiek? Czego bardziej niż aprobaty potrzebuje zakochany i artysta! Dlatego też muzyka, którą będziemy mieli okazję usłyszeć podczas koncertu, nasycona będzie wrażliwością, impulsywnością, romantyzmem oraz melodyjnością.

Miłość (co dobrze wiemy) – podobnie jak muzyka i wiersz – nie zna granic, stereotypów i podziałów. Czekamy na nią, wołamy, przeklinamy i wybaczamy. Marzymy, zapominamy się, odchodzimy i wracamy, bo przecież miłość jest jak wędrówka, raz czuła i zabawna, jak najcudniejszy śpiew, raz podła i burzliwa, jak przygoda, zły sen lub nieznany los. Wszystkie piosenki – pierwotnie wykonywane na żywo na imprezach artystycznych i recitalach poetycko-muzycznych – są owocem gotowości i otwartości ich twórców na wspólną zabawę, a dzięki aranżacji Kamila Abta i muzycznej wyobraźni wykonawców, otrzymały nową, nieskrępowaną kanonami interpretację instrumentalno-wokalną.

Na scenie wystąpiło pięciu muzyków:

Kamil Abt – frontman, gitarzysta, aranżer i kompozytor. Ukończył prestiżową, australijską akademię muzyczną Elder Conservatorium of Music. Jest ojcem inicjatyw „Polskie piosenki przedwojenne i my współcześni” oraz „Chopin w barwach jazzu” z którego powstała płyta pod tym samym tytułem.

Katarzyna Mirowska – Wokalistka jazzowa, kompozytorka, pedagog wokalny. Wykładowca wokalistyki jazzowej w Katedrze Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Laureatka wielu nagród, finalistka opolskich ”Debiutów”.

Piotr Szwec – saksofonista altowy i sopranowy. Wykładowca w klasie saksofonu na Uniwersytecie Zielonogórskim na Instytucie Jazzu w latach 2013-2016. Laureat wielu nagród na większości prestiżowych konkursów jazzowych w Polsce, nagradzany również za granicą.

Andrzej Michalak – basista, kompozytor, aranżer i pedagog oraz autor i kompozytor projektu AM Quartet, jest absolwentem Instytutu Wychowania Muzycznego Uniwersytetu Bydgoskiego, występującym z wieloma uznanymi artystami z USA, Wielkiej Brytanii, Australii RPA raz Japonii.

Przemek Michalak – perkusista, kompozytor, aranżer, pedagog. Ma na koncie współprace m.in. z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. H.M. Góreckiego. Uczestnik programu dla twórców europejskich New Music Incubator.

Tradycyjnie, koncertowi  towarzyszyła prezentacja jednego z obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej. Było to dzieło Konrada Jarodzkiego pt. „Przestrzeń VIII”, 1971, olej, płótno.