Jazzujące Muzeum. Kamil Abt Quintet

9 maja 2024 w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się kolejny koncert w ramach cyklu Jazzujące Muzeum.  Tym razem na scenie wystąpił Kamil Abt Quintet. Koncert nosił tytuł WARIATKA, dokładnie tak jak najnowszy album artysty, wydany w 2024 roku.

WARIATKA jest efektem spotkań scenicznych jej twórców. Inspiracją dla muzyków były wiersze matki Kamila i poetki – Teresy Podemskiej-Abt o uczuciach i ciągłej potrzebie kochania. Czego bardziej może pragnąć zagubiony w codzienności i trosce człowiek? Czego bardziej niż aprobaty potrzebuje zakochany i artysta! Dlatego też muzyka, którą będziemy mieli okazję usłyszeć podczas koncertu, nasycona będzie wrażliwością, impulsywnością, romantyzmem oraz melodyjnością.

Miłość (co dobrze wiemy) – podobnie jak muzyka i wiersz – nie zna granic, stereotypów i podziałów. Czekamy na nią, wołamy, przeklinamy i wybaczamy. Marzymy, zapominamy się, odchodzimy i wracamy, bo przecież miłość jest jak wędrówka, raz czuła i zabawna, jak najcudniejszy śpiew, raz podła i burzliwa, jak przygoda, zły sen lub nieznany los. Wszystkie piosenki – pierwotnie wykonywane na żywo na imprezach artystycznych i recitalach poetycko-muzycznych – są owocem gotowości i otwartości ich twórców na wspólną zabawę, a dzięki aranżacji Kamila Abta i muzycznej wyobraźni wykonawców, otrzymały nową, nieskrępowaną kanonami interpretację instrumentalno-wokalną.

Na scenie wystąpiło pięciu muzyków:

Kamil Abt – frontman, gitarzysta, aranżer i kompozytor. Ukończył prestiżową, australijską akademię muzyczną Elder Conservatorium of Music. Jest ojcem inicjatyw „Polskie piosenki przedwojenne i my współcześni” oraz „Chopin w barwach jazzu” z którego powstała płyta pod tym samym tytułem.

Katarzyna Mirowska – Wokalistka jazzowa, kompozytorka, pedagog wokalny. Wykładowca wokalistyki jazzowej w Katedrze Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Laureatka wielu nagród, finalistka opolskich ”Debiutów”.

Piotr Szwec – saksofonista altowy i sopranowy. Wykładowca w klasie saksofonu na Uniwersytecie Zielonogórskim na Instytucie Jazzu w latach 2013-2016. Laureat wielu nagród na większości prestiżowych konkursów jazzowych w Polsce, nagradzany również za granicą.

Andrzej Michalak – basista, kompozytor, aranżer i pedagog oraz autor i kompozytor projektu AM Quartet, jest absolwentem Instytutu Wychowania Muzycznego Uniwersytetu Bydgoskiego, występującym z wieloma uznanymi artystami z USA, Wielkiej Brytanii, Australii RPA raz Japonii.

Przemek Michalak – perkusista, kompozytor, aranżer, pedagog. Ma na koncie współprace m.in. z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. H.M. Góreckiego. Uczestnik programu dla twórców europejskich New Music Incubator.

Tradycyjnie, koncertowi  towarzyszyła prezentacja jednego z obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej. Było to dzieło Konrada Jarodzkiego pt. „Przestrzeń VIII”, 1971, olej, płótno.