Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Anny Gapińskiej-Myszkiewicz

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w ramach Lubuskiego Tygodnia Seniora na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Anny Gapińskiej-Myszkiewicz (1942-2020) „Nastroje”.

Spotkanie odbędzie się w środę, 13 października o godz. 16.00, a o pracach artystki będzie mówił jej syn – Igor Myszkiewicz, który jest autorem koncepcji ekspozycji oraz pięknego albumu towarzyszącego tej prezentacji.

Wstęp wolny. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, bowiem wydarzenie wpisuje się w cykl naszych otwartych wykładów w ramach Studium Wiedzy o Sztuce i Historii.

 

Anna Gapińska-Myszkiewicz była przede wszystkim malarką, bardzo zdolną, docenianą i nagradzaną. Zaczynała od abstrakcji od której stopniowo odchodziła, dosyć szybko wypracowała własny rozpoznawalny styl, w którym przenikały się postaci i pejzaże, czasem dźwięczała nuta niesamowitości. Perfekcyjny warsztat, wielkie wyczucie koloru, malarstwo emocji i nastroju.  Przewijały się tam czasem postacie bliskich, choć nie były to nigdy dosłowne portrety, raczej inspiracje, impresje. Przez pewien okres, pokrywający się czasowo z pierwszymi latami mojej obecności na tym świecie, motywem dominującym w Jej twórczości stały się dzieci (w cyklach „Mikroświat” i „Autonomie”). W latach 80. Artystka rozpoczęła pracę nad trzecim cyklem, „Nastroje”, bardziej mrocznym i symbolicznym od poprzednich dzieł zapisem emocji i wrażeń; ten cykl nie ma wyraźnych granic ani końca, może należeć do niego wiele płócien z niemal czterech dekad malowania… Jej sztuka i życie były ściśle powiązane, jedno odbijało się w drugim. Odnajduję na obrazach fragmenty własnych wspomnień, ślady naszych wycieczek, fragmenty ogrodu, błysk okularów ojca, moje zabawki, zaprzyjaźnionego psa Hamleta, ptasią czaszkę, którą znaleźliśmy w trawie…

Anna Gapińska-Myszkiewicz pamiętana jest przede wszystkim jako malarka, jednak w ostatnim okresie życia dokonała twórczej wolty, zamieniając pędzel i farby na papier i pigment tuszowy. W pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku powstały prace, gdzie subtelną grę kolorów zastępuje wibracja czystych czarnych linii. Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej jest pierwszą publiczną prezentacją tych prac. [Igor Myszkiewicz]

Fotorelacja z oprowadzania po wystawie.