Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Twórczość Tomka Kawiaka

16.06.2021 (środa) o godz. 16.00 z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii odbędzie się wykład  poświęcony twórczości Tomka Kawiaka, znakomitego polskiego artysty, o którego prace zabiegają galerie, muzea oraz prywatni kolekcjonerzy na całym świecie.

W trakcie spotkania usłyszeć będzie można krótki komentarz do wystawy “Ślady 1962-2021” Tomka Kawiaka, aktualnie prezentowanej  muzealnej Galerii Nowy Wiek (wernisaż odbył się 26 maja br.). Przedstawi go kurator ekspozycji Leszek Kania. A tuż po nim wyświetlony zostanie film dokumentalny autorstwa Nataszy Ziółkowskiej pt. “TATO”(TAusche TOmek). Zainteresowani będą mogli także obejrzeć wystawę.

Tomek Kawiak (ur.1943 w Lublinie), absolwent  warszawskiej ASP, gdzie w latach 1962-1967 studiował malarstwo i architekturę wnętrz. Dyplom uzyskał w 1968. W latach 1968-1970 był asystentem w pracowni ceramiki na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Był jednym z pierwszych i najbardziej widocznych performerów swego pokolenia. Uważa się go za twórcę polskiego happeningu ekologicznego. Do historii sztuki polskiej przeszła zaprezentowana w 1970 roku  akcja „Ból Tomka Kawiaka”, podczas której zabandażował okaleczone przez służby miejskie drzewa przy jednej z lubelskich ulic. W tym samym roku wyjechał do Paryża, gdzie w latach 1971-1973 kontynuował studia w Ecole des Beaux-Arts. Równolegle ze studiami w 1971 zainaugurował wieloletnią akcję wymian pn. „Trock-Art”. Od 1976 r. prowadzi światową akcję tzw. „cegłowania” (briquetage) – podróżując po świecie zostawia „Cegłę Tomka Kawiaka” (cegła o wymiarach 20 x 10 x 3 cm, wypalona w czerwonej glinie i opatrzona pieczęcią) w miejscach swojego pobytu

Ważnym motywem ikonograficznym Kawiaka są od początku lat 70. niebieskie dżinsy, które z czasem stały się swoistym fetyszem jego sztuki, podobnie jak zawartość kieszeni – jedno i drugie utrwalane w odlewach rzeźbiarskich, multiplach, obrazach, rysunkach itd.

Opublikował kilkanaście albumów ze swoimi pracami malarskimi i rzeźbiarskimi. Wystawia na całym świecie i znajduje się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Japonii, Chinach, Korei i Australii.

Kurator wystawy
Leszek Kania

Termin wystawy
26.05 – 1.09.2021

 

Zapraszamy, wstęp wolny.