Zbiory
Lubuski Szlak Wina i Miodu

Lubuski Szlak Wina i Miodu – szlak turystyczny łączący obiekty związane z produkcją wina i miodu położone głownie na terenie województwa lubuskiego. Inicjatorem jego powstania oraz zarządcą jest Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie z siedzibą w Zielonej Górze.
Szlak powstał w marcu 2007 roku. Jego premiera, jako produktu turystycznego, miała miejsce na VII Targach Turystycznych “Zatur” w Drzonkowie, na których to uzyskał wyróżnienie. Szlak został również uhonorowany Perłą Turystyki, przyznawaną przez Lubuską Regionalną Organizację Turystyczną “Lotur” (2008) oraz wyróżnieniem w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny (2011).
Ideą przewodnią szlaku jest promocja regionu lubuskiego i jego produktów tradycyjnych, takich jak wino, miód pszczeli oraz miód pitny, wpisanych na listę prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa, pokazanie potencjału województwa i jego zasobów związanych z wytwarzaniem tych produktów.

Opis zdjęcia

  • Mapa Zielonogórskiego Szlaku i Wina i Miodu z 2013r

Najważniejszą atrakcją są degustacje win i miodów oraz prezentacje przygotowane przez właścicieli przybliżające zasady ich serwowania i produkcji, które odbywają się w specjalnych miejscach w winnicy, lub także w piwnicach. Dodatkową atrakcją są krajobrazy, szlak przebiega bowiem zarówno po malowniczych wzniesieniach Wału Zielonogórskiego, Pradoliny Odry, jak też prze tereny leśne i krainę jezior polodowcowych. Na szlaku można zwiedzić także szereg ciekawych zabytków, interesujące muzea.

Bogaty, całoroczny, kalendarz imprez cyklicznych zachęca do odwiedzin regionu w każdym miesiącu roku. W regionie zielonogórskim, odbywają się już wszystkie typowe wydarzenia, jakie mają miejsce w ciągu roku w innych europejskich terenach winiarskich. Od wiosennej próby wina, przez letnie tygodnie otwartych winnic, winobranie i jesienne święto młodego wina. Organizowane są także jarmarki i święta miejscowości, gdzie na lokalnych festynach można również spotkać producentów wina i miodu.

Winnice w województwie lubuskim: data założenia – ilość winnic – nazwy winnicy
1985 – 1 – Kinga
1986 – 1 – Jędrzychów,
1993 – 1 – Bachusowe Pole
1994 – 1 – Winnica w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Gorze z/s w Ochli
1997 – 1 – Stara Winna Góra
1999 – 2 – Na Leśnej Polanie, Winnica św. Jadwigi
2001 – 1 – Krucza
2002 – 1 – Winnica Jakubów (winnica położona w województwie dolnośląskim)
2003 – 2 – Cosel, Julia
2004 – 4 – Miłosz, Pałac Mierzęcin, Winnica w Ogrodzie, „U Michała”
2005 – 1 – Winnica w Paradyżu
2006 – 5 – Cantina, Equus, Hiki, Romana, Senator
2007 – 1 – Pod Lubuskim Słońcem
2008 – 5 – Ingrid, Kalina, „Winiarka.pl”, Winnica Rodzinna Żelazny, Winnica Łukasz
2009 – 6 – Marcus, Mozów, Pałac Wiechlice, Saint Vincent, Winnica z doliny Odry, Solera (winnica została zlikwidowana), Dębogóra
2013 – 1 – Winnica samorządowa
2014 – 2 – VAE SOLI, Trojan


Razem 36