Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zbiory
Lubuski Szlak Wina i Miodu

Lubuski Szlak Wina i Miodu – szlak turystyczny łączący obiekty związane z produkcją wina i miodu położone głownie na terenie województwa lubuskiego. Inicjatorem jego powstania oraz zarządcą jest Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie z siedzibą w Zielonej Górze.
Szlak powstał w marcu 2007 roku. Jego premiera, jako produktu turystycznego, miała miejsce na VII Targach Turystycznych “Zatur” w Drzonkowie, na których to uzyskał wyróżnienie. Szlak został również uhonorowany Perłą Turystyki, przyznawaną przez Lubuską Regionalną Organizację Turystyczną “Lotur” (2008) oraz wyróżnieniem w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny (2011).
Ideą przewodnią szlaku jest promocja regionu lubuskiego i jego produktów tradycyjnych, takich jak wino, miód pszczeli oraz miód pitny, wpisanych na listę prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa, pokazanie potencjału województwa i jego zasobów związanych z wytwarzaniem tych produktów.

Opis zdjęcia

  • Mapa Zielonogórskiego Szlaku i Wina i Miodu z 2013r

Najważniejszą atrakcją są degustacje win i miodów oraz prezentacje przygotowane przez właścicieli przybliżające zasady ich serwowania i produkcji, które odbywają się w specjalnych miejscach w winnicy, lub także w piwnicach. Dodatkową atrakcją są krajobrazy, szlak przebiega bowiem zarówno po malowniczych wzniesieniach Wału Zielonogórskiego, Pradoliny Odry, jak też prze tereny leśne i krainę jezior polodowcowych. Na szlaku można zwiedzić także szereg ciekawych zabytków, interesujące muzea.

Bogaty, całoroczny, kalendarz imprez cyklicznych zachęca do odwiedzin regionu w każdym miesiącu roku. W regionie zielonogórskim, odbywają się już wszystkie typowe wydarzenia, jakie mają miejsce w ciągu roku w innych europejskich terenach winiarskich. Od wiosennej próby wina, przez letnie tygodnie otwartych winnic, winobranie i jesienne święto młodego wina. Organizowane są także jarmarki i święta miejscowości, gdzie na lokalnych festynach można również spotkać producentów wina i miodu.

Winnice w województwie lubuskim: data założenia – ilość winnic – nazwy winnicy
1985 – 1 – Kinga
1986 – 1 – Jędrzychów,
1993 – 1 – Bachusowe Pole
1994 – 1 – Winnica w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Gorze z/s w Ochli
1997 – 1 – Stara Winna Góra
1999 – 2 – Na Leśnej Polanie, Winnica św. Jadwigi
2001 – 1 – Krucza
2002 – 1 – Winnica Jakubów (winnica położona w województwie dolnośląskim)
2003 – 2 – Cosel, Julia
2004 – 4 – Miłosz, Pałac Mierzęcin, Winnica w Ogrodzie, „U Michała”
2005 – 1 – Winnica w Paradyżu
2006 – 5 – Cantina, Equus, Hiki, Romana, Senator
2007 – 1 – Pod Lubuskim Słońcem
2008 – 5 – Ingrid, Kalina, „Winiarka.pl”, Winnica Rodzinna Żelazny, Winnica Łukasz
2009 – 6 – Marcus, Mozów, Pałac Wiechlice, Saint Vincent, Winnica z doliny Odry, Solera (winnica została zlikwidowana), Dębogóra
2013 – 1 – Winnica samorządowa
2014 – 2 – VAE SOLI, Trojan


Razem 36