Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zbiory
Rok na zielonogórskiej winnicy

Produkcja wina jest zajęciem, które wbrew pozorom trwa cały rok. Termin wykonywania określonych prac na winnicy i przy produkcji wina zależy od klimatu oraz od decyzji poszczególnych winiarzy. Harmonogram prac na niektórych winnicach może się więc różnić od podanego poniżej, który należy uznać jedynie za przykład.

  • W styczniu sprawdza się stan okrycia krzewów. W niektórych krajach na św. Wincentego (22 stycznia) wykonuje się zimowe cięcie winorośli. W Polsce zabieg ten jest wykonywany na ogół dużo później. Trwają natomiast  intensywne prace w piwnicach. Wino jest kupażowane i klarowane
  • W lutym dokonuje się przedsezonowego przeglądu narzędzi i środków ochrony roślin. Wina dojrzewają.
  • Marzec to czas kiedy przyroda budzi się do życia po zimowym śnie. Najczęściej w tym miesiącu wykonuje się główne ciecie winorośli. W marcu likwidowane są także kopczyki z Ziemi mające chronić winne latorośle przed mrozem.
  • W kwietniu dosadza się winorośl, w miejscach gdzie starsze rośliny uschły, bądź zostały usunięte. W tym miesiącu lub w maju najlepiej jest także zakładać nową winnicę. W piwnicy trwają ostatnie prace przed zabutelkowaniem wina.
  • W maju kontynuuje się dosadzanie krzewów lub zakładanie nowych winnic. Winiarze z niepokojem oglądają prognozy pogody. Majowe przymrozki mogą zniszczyć zupełnie kwiaty winorośli. Winiarze maja szereg metod zabezpieczania się przed przymrozkami, jak: omgławianie wodą, przykrywanie winorośli agrowłókniną, bądź też rozpalanie ognisk lub świec. W maju butelkuje się także wino z ubiegłorocznych plonów.
  • W czerwcu w dalszym ciągu są butelkowane wina. Na winnicy kosi się trawę, wczepia się winorośl w druty.
  • W lipcu młode winorośle są przywiązywane do palików. Kontynuuje się odchwaszczanie opryskiwanie winorośli.
  • W sierpniu zaczynają się wybarwiać ciemne odmiany winorośli. Na zbiór trzeba jednak jeszcze czekać… Kontynuuje się letnie usuwanie nadmiernych przyrostów oraz butelkowanie zeszłorocznego rocznika.
  • W Zielonej Górze na początku września organizowane są huczne obchody święta Winobrania. Na pierwsze zbiory najwcześniejszych  odmian (np. Solarisa) trzeba jednak poczekać przynajmniej do połowy miesiąca. Zbiór większości odmian odbywa się w październiku.
  • W październiku przychodzi czas na właściwe winobranie tj. zbiór winogron. Winiarze chcą, żeby winogrona dojrzewały na krzewie jak najdłużej, co zapewni  większą koncentrację cukru w gronach. Ze zbiorem nie można jednak zwlekać zbyt długo, bo wczesne przymrozki mogłyby zniweczyć całoroczna pracę na winnicy. Wino p zbiorze jest tłoczone i fermentowane. Jest to najbardziej widowiskowy, ale i najbardziej dla winiarzy  pracowity miesiąc w roku.
  • W listopadzie wytłoczony moszcz zamienia się powoli w młode wino. W drugiej połowie miesiąca przygotowuje się winorośl do zimowego spoczynku. W celu zabezpieczenia przed mrozami wykonywane są kopczyki z ziemi.
  • W grudniu nie prowadzi się zasadniczo żadnych prac na winnicy. Inaczej jest w piwnicy, gdzie ciągle doskonalone i kontrolowane jest młode wino. To czas na refleksję, promocję winnicy i wyznaczanie planów na rok następny.