Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Historia Węgier – wykład Ambasadora Ákosa Engelmayera i dr. Jánosa Tischlera

WĘGIERSKA NOC W MUZEUM* – 18.05.2019

Historia Węgier – wykład ilustrowany Ambasadora Ákosa Engelmayera i Jánosa Tischlera, połączony z prezentacją gry historycznej ZnajZnak – Felismered?
Godz.. 17.15

Życie Ákosa Engelmayera to praktycznie rzecz biorąc trwająca już ponad pół wieku historia stosunków węgiersko-polskich. Był nie tylko świadkiem kształtowania się relacji pomiędzy naszymi narodami, lecz również często ich autorem. Jest jedną z niewielu osób, które wiedzą prawie wszystko o ponad tysiącletnich relacjach Polaków i Madziarów. Co więcej – potrafi o nich barwnie opowiadać, również w języku polskim. Ákos Engelmayer jest dowodem na to, że przyjaźŸń węgiersko-polska ciągle istnieje i ma przyszłość. W panelu wystąpi z dr. Jánosem Tischlerem, dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, który od 25 lat bada historię (również wspólną) Polski i Węgier. Panowie w panelowym duecie spróbują przybliżyć w przystępny sposób  dzieje Węgier, odnosząc się również do elementów historii, gdzie drogi naszych narodów spotykały się.

Ákos Engelmayer – węgierski dziennikarz, historyk i wykładowca, dyplomata, w latach 1990–1995 ambasador w Polsce.
Uczestniczył w rewolucji węgierskiej 1956. Pracował jako zecer w związku z niemożnością podjęcia studiów w kraju. W latach 1962–1968 studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów pozostał w Polsce, był zatrudniany m.in. jako przewodnik wycieczek oraz tłumacz. W 1980 przystąpił do NSZZ “Solidarność”. W 1987 był współzałożycielem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Po przełomie politycznym premier József Antall powierzył mu funkcję ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Polsce, pierwszego po upadku komunizmu. W 1992 złożył listy uwierzytelniające Stanisławowi Szuszkiewiczowi jako ambasador na Białorusi (z rezydencją w Warszawie). Obie funkcje pełnił do 1995. Po odejściu z pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podjął się pracy wykładowcy historii Europy Środkowo-Wschodniej w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, współpracował również ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Obecnie jest m.in. prezesem Wspólnoty Węgierskiej w Polsce. Żonaty z Krystyną Golińską, mieszka w Podkowie Leśnej.

János Tischler – węgierski historyk.
Absolwent historii i polonistyki Uniwersytetu im. Eötvösa Loránda w Budapeszcie. W 2000 uzyskał stopień doktora za pracę (summa cum laude) o stosunkach polsko-węgierskich podczas wydarzeń latach w 1956 i 1980-81, wydaną rok później w Polsce pt. „I do szabli…” z przedmową Andrzeja Paczkowskiego.
W latach 1991-1998 oraz 2001-2010 pracował jako starszy pracownik naukowy “Instytutu 1956 roku” („1956-os Intézet”) w Budapeszcie, w latach 1998-2001 był wicedyrektorem, a od 2011 jest dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Autor ponad 500 publikacji wydawanych po węgiersku, polsku, niemiecku, angielsku, słowacku i ukraińsku.

*Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie, kopiowanie i publikowanie owych materiałów w celu promocji wydarzenia.

 

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Węgier w Polsce

Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
 lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Węgierski Instytut Kultury

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:

Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku

MECENASI WYDARZENIA:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
 lubuskie_warte_zachodu

Miasto Zielona Góra

PGNiG logo_pbo1    

 E_CORAX - LOGO seven1

   

tydziem lubuski wind-pol1 

PARTNERZY

enea1 

Współpraca medialna:

GazetaLubuska1 

  

 

Na sliderze wykorzystano zdjęcie ze strony internetowej Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ link