Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Portret trumienny

Za nami kolejne już Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, w ramach którego zostaną wygłoszone zostały dwa wykłady. To były pełne wiedzy i inspiracji wystąpienia, które poprowadili specjaliści z dziedziny historii sztuki i konserwacji zabytków. Prelegentami byli dr Adriana Podmostko-Kłos oraz dr Paweł Napierała, osoby zawodowo związane m.in. z Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Tematyka wystąpień dotyczyła sztuki dawnej oraz współczesnej, nawiązując również do aktualnych wystaw prezentowanych w Muzeum Ziemi Lubuskiej, tj. „Portret trumienny” (kuratorzy dr Longin Dzieżyc & Justyna Lubas-Wałęcka) oraz „Obecne” (wystawa autorstwa dr Pawła Napierały).

Zaproszeni prelegenci są pełnymi pasji profesjonalistami z  zakresu historii sztuki oraz konserwacji zabytków; osobami, które na co dzień angażują się w istotne projekty w Poznaniu. Dysponują dużą wiedzą i doświadczeniem, co sprawi, że spotkanie było nie tylko interesujące, ale również inspirujące.

 

 

TEMATYKA WYKŁADÓW

dr Adriana Podmostko-Kłos – poznański historyk sztuki, muzealnik, podróżnik i kustosz-kurator Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w Muzeum Narodowym w Poznaniu, z którym związana jest od 30 lat.

Tytuł wykładu: Portret trumienny. Prawie wszystko, co chcielibyście wiedzieć…

Tematyka wykładu: Podczas wykładu poświęconego tematyce konterfektów „osoby nieboszczykowskiej”, jak niegdyś nazywano portrety trumienne, zostaną przybliżone zagadnienia związane z tym fenomenem kultury staropolskiej. Sięgniemy do źródeł pisanych oraz graficznych odnoszących się do „wizerunków na blasze”. Czy uda się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące „tabliczek z trumien”? Przekonają się Państwo w trakcie spotkania.


dr Paweł Napierała – urodzony w 1983 roku w Opalenicy. Od 2023 roku prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2019 roku obronił rozprawę doktorską na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – promotor prof. Dominik Lejman. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kurs konserwatorski na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Zawodowo związany także z Pracownią Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i International Association of Art IAA/AIAP – UNESCO. Finalista Konkursu o Nagrodę Eibischa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł wykładu: „Oto ja, który mogę być tobą” – portret trumienny w polskiej sztuce współczesnej

Tematyka wykładu: Idea sarmackiego portretu trumiennego nadal jest bardzo żywa wśród artystów. Nieustannie staje się źródłem kolejnych reinterpretacji, niekiedy zanurzonych w idei takiego typu przedstawienia, innym razem radykalnie od niego odchodzącym. Celem spotkania jest wskazanie na prace w polskiej sztuce, zwłaszcza po II pol. XX w. które czerpią z tradycji portretu trumiennego.