Portret trumienny

Za nami kolejne już Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, w ramach którego zostaną wygłoszone zostały dwa wykłady. To były pełne wiedzy i inspiracji wystąpienia, które poprowadili specjaliści z dziedziny historii sztuki i konserwacji zabytków. Prelegentami byli dr Adriana Podmostko-Kłos oraz dr Paweł Napierała, osoby zawodowo związane m.in. z Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Tematyka wystąpień dotyczyła sztuki dawnej oraz współczesnej, nawiązując również do aktualnych wystaw prezentowanych w Muzeum Ziemi Lubuskiej, tj. „Portret trumienny” (kuratorzy dr Longin Dzieżyc & Justyna Lubas-Wałęcka) oraz „Obecne” (wystawa autorstwa dr Pawła Napierały).

Zaproszeni prelegenci są pełnymi pasji profesjonalistami z  zakresu historii sztuki oraz konserwacji zabytków; osobami, które na co dzień angażują się w istotne projekty w Poznaniu. Dysponują dużą wiedzą i doświadczeniem, co sprawi, że spotkanie było nie tylko interesujące, ale również inspirujące.

 

 

TEMATYKA WYKŁADÓW

dr Adriana Podmostko-Kłos – poznański historyk sztuki, muzealnik, podróżnik i kustosz-kurator Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w Muzeum Narodowym w Poznaniu, z którym związana jest od 30 lat.

Tytuł wykładu: Portret trumienny. Prawie wszystko, co chcielibyście wiedzieć…

Tematyka wykładu: Podczas wykładu poświęconego tematyce konterfektów „osoby nieboszczykowskiej”, jak niegdyś nazywano portrety trumienne, zostaną przybliżone zagadnienia związane z tym fenomenem kultury staropolskiej. Sięgniemy do źródeł pisanych oraz graficznych odnoszących się do „wizerunków na blasze”. Czy uda się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące „tabliczek z trumien”? Przekonają się Państwo w trakcie spotkania.


dr Paweł Napierała – urodzony w 1983 roku w Opalenicy. Od 2023 roku prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2019 roku obronił rozprawę doktorską na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – promotor prof. Dominik Lejman. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kurs konserwatorski na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Zawodowo związany także z Pracownią Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i International Association of Art IAA/AIAP – UNESCO. Finalista Konkursu o Nagrodę Eibischa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł wykładu: „Oto ja, który mogę być tobą” – portret trumienny w polskiej sztuce współczesnej

Tematyka wykładu: Idea sarmackiego portretu trumiennego nadal jest bardzo żywa wśród artystów. Nieustannie staje się źródłem kolejnych reinterpretacji, niekiedy zanurzonych w idei takiego typu przedstawienia, innym razem radykalnie od niego odchodzącym. Celem spotkania jest wskazanie na prace w polskiej sztuce, zwłaszcza po II pol. XX w. które czerpią z tradycji portretu trumiennego.