Wystawy

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze prezentowane są liczne wystawy. Część bogatych zbiorów MZL obejrzeć można na kilkunastu ekspozycjach stałych, bardzo szeroka jest także oferta wystaw czasowych. W Galerii Nowy Wiek wystawiane są zmienne wystawy z zakresu sztuki najnowszej. Muzeum Ziemi Lubuskiej udostępnia swoje obiekty do wystaw tematycznych organizowanych w muzeach w całej Polsce. Ponadto posiada propozycję gotowych wystaw do wypożyczenia, które prezentowane są w innych muzeach oraz instytucjach kulturalnych.

Pokaż filtry
Zwiń filtry
Wystawy : Stałe

Nowa narracyjna ekspozycja ukazuje dzieje regionu lubuskiego z jego wielokulturowym bogactwem kształtującym od wieków tożsamość tych ziem. Na przestrzeni ponad 400 metrów kwadratowych wyodrębniono sześć modułów ekspozycyjnych. Pierwsza część obejmuje okres od X do końca XVIII wieku.

Pierwsza w dziejach Muzeum Ziemi Lubuskiej stała ekspozycja pod hasłem Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX wieku, opiera się na bogatych zbiorach polskiej sztuki współczesnej XX wieku, gromadzonej od ponad pół wieku w zielonogórskim muzeum. Liczy ona ponad sześć tysięcy obiektów, reprezentujących wszystkie klasyczne dyscypliny artystyczne.

Do najcenniejszych wystaw stałych Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze należy galeria śląskiej sztuki sakralnej. Ekspozycja ukazuje zabytki pochodzące z okresu od XIV do końca XVIII wieku.

Wzrost zainteresowania problematyką winiarską, istnienie wspaniałej tradycji i powstawanie nowych winnic stało się ważnym przesłaniem utworzenia w 2006 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze nowej galerii stałej pod nazwą MUZEUM WINA. We września 2008 r. ekspozycja winiarska została przeniesiona do specjalnie adaptowanych na ten cel muzealnych piwnic.