Tematyka kresowa od wielu lat zajmuje szczególne miejsce w działalności Muzeum Ziemi Lubuskiej. Owocna współpraca łączy naszą placówkę z kolekcjonerami, wspólnotami kresowymi oraz muzeami. Jej wyrazem są wykłady, spotkania autorskie, wystawy czasowe oraz prezentacja stała. Zasadnicze znaczenie w przybliżeniu kresowych tradycji ma wieloletnia bliska współpraca z rodziną Marcinkowskich. Dzięki niej powstały między innymi wystawy Kłamstwo katyńskie, Z Wołynia do Zielonej Góry, Kresowy kalejdoskop, a także publikacje książkowe.
Szczególną częścią obchodów jubileuszu 100. rocznicy powstania zielonogórskiego Muzeum było przekazanie cennego daru, które miało miejsce 4 czerwca 2022 roku. Decyzją Mirosławy Marcinkowskiej, Małgorzaty Ziemskiej oraz Jacka Marcinkowskiego w zbiorach naszej instytucji znalazła się Kolekcja wołyńska Tadeusza Marcinkowskiego.
Rozstrzygnięcia jałtańskie sprawiły, że blisko dwa miliony Polaków, w tym urodzony w Łucku Tadeusz Marcinkowski, musiało opuścić rodzinne strony. Wielu z nich znalazło się na kresach zachodnich polskiego państwa. W Zielonej Górze największą życiową pasją pana Tadeusza stało się dokumentowanie dziejów Łucka i Wołynia. Przez blisko pół wieku stworzył cenny zbiór książek, czasopism, pocztówek, fotografii i dokumentów, prezentowany na wielu wystawach. Pasję ojca przejęła córka, Małgorzata Marcinkowska-Ziemska. Jak sama stwierdziła wyrastając w „domu-muzeum” – nie mogła pójść inną drogą.
Kolekcję wołyńską Tadeusza Marcinkowskiego w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej tworzy ponad 1200 kart pocztowych, zdjęć i reprodukcji, w zasadniczej części powstałych od początku wieku do lat 40. dwudziestego stulecia.
Filokartystyczna kolekcja ukazuje Wołyń z takimi miejscowościami jak Łuck, Równe, Kowel, Włodzimierz Wołyński, Dubno, Ostróg, czy Krzemieniec. Jej szeroki zakres tematyczny przybliża rozwój życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. To źródło wiedzy o przeszłości i tradycji Ziemi Wołyńskiej, rodzaj kronikarskiego zapisu dorobku minionych pokoleń, będącego ważną częścią narodowych tradycji.
Cenny dar Państwa Marcinkowskich zapoczątkował w Muzeum Ziemi Lubuskiej zbiory kresowe. Szczególne znaczenie ma pozostawienie całego wołyńskiego zespołu w Zielonej Górze, mieście które stało się drugim domem Tadeusza Marcinkowskiego oraz miejscem życia tak wielu Kresowian i ich potomków.
W 2023 roku fragment zbioru zaprezentowany został w formie wydawnictwa Łuck i okolice na kartach pocztowych i dawnych fotografiach. Album obejmuje blisko 250 kart pocztowych i zdjęć i jest pierwszym tomem z cyklu dedykowanego Kolekcji wołyńskiej Tadeusz Marcinkowskiego.
W skarbach kolekcji prezentujemy część przedstawień zawartych w wydawnictwie.