Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zbiory
Rękopis “Extract protocolli”

Rękopis Extract protocolli Judycij Grunbergensis ex actis Inquisitionalibus et Procesu criminali contra Malefacias de Annie 1663, 1664, 1665

Rękopis ten uważany jest za jeden z najcenniejszych zabytków Działu Historycznego naszego Muzeum. Tytuł informuje, że jest to “wyciąg z protokołów sądu zielonogórskiego z akt procesów przeciw czarownicom z lat 1663, 1664, 1665”. Pierwszy protokół datowany jest na 3 września 1663 roku, a ostatni na 24 marca 1665 roku. Z roku 1663 pochodzą 23 protokoły, 39 z roku 1664 i 11 z roku 1665. Jest ich w sumie 73. Ten cenny dokument stanowi księgę o wymiarach 20×31 cm. Na wolumen składają się: 283 strony zapisane i 83 strony czyste, razem 183 karty. Protokoły (wyciągi) dokumentują całokształt czynności prawnych, obejmują zarówno przesłuchania jak i decyzje sądowe, zawierają wiele informacji o przebiegu działań procesowych, stosowanych torturach, o zadawanych podejrzanym pytaniach i treści odpowiedzi. Jest to aktualnie jedyne zachowane źródło bezpośrednio informujące o zielonogórskich procesach czarownic. Extract uważać należy za dokument-zabytek o znaczeniu wyjątkowym. Jest on bowiem dokumentem bezpośrednim – dokumentuje, a nie opisuje wydarzenia. Spisane protokoły powstawały w trakcie procesów i nie było w nich miejsca na subiektywną interpretację; jest to więc bezcenne źródło historyczne, źródło do historii prawa, obyczajów i kultury, a także cenny zabytek rękopiśmiennictwa XVII wieku. To także ciąg dokumentacyjny ukazujący przebieg czynności procesowych w latach 1663-1665, od ich początku do końca. W księdze przewijają się nazwiska i relacje z procesów następujących kobiet:

– Helena Klich z Przylepu, spalona 10 lipca 1663
– Anna Jaszke z Przylepu, brak informacji o jej losie
– Anna Memel z Przylepu, stracona 22 września 1663
– Anna Baran z Przylepu, stracona 22 września 1663
– Ewa Werner z Przylepu, stracona 22 września 1663
– Maria Wojten (74 lata)
– Urszula Gutsche, zmarłą w wyniku tortur 9 maja 1664, ciało spalono
– Urszula Magnus z Krepy, stracona
– Anna Hasucka z Zawady, stracona
– Sabina Grasse (78 lat), zmarła podczas tortur, ciało spalono
– Anna Neuman (64 lata), zmarła po torturach, ciało spalono
– Anna Klich z Przylepu, zmarła po torturach 14 listopada 1663, ciało spalono
– Elżbieta Grasse z Nietkowa (51 lat), żywcem spalona 6 lutego 1665
– Dorota Juthe, zwolniona

Nie ma pewności, że lista jest kompletna. Extract został sporządzony z 4 ksiąg. Udokumentowane w nim procesy łączą zeznania oskarżonych i wynikają one jeden z drugiego.

Tekst manuskryptu ilustruje także działalność sędziów. W protokołach spotykamy najczęściej podpisy: Mateo Demoreno, J. Adam Scribanus, Melchior von Landskrone, Johan Berthold, Johann Georg Schwolke, Gregorius Cletus, Christoff Hirte i Abraham Gabler.
Rękopis przekazując treść pytań i odpowiedzi sędziów i oskarżonych dokumentuje ich mentalność i obyczajowość epoki, odsłania także okrutny świat fanatyzmu religijnego.

Treść protokołu nr 10

Treść protokołu nr 57