Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zbiory
Jan Lebenstein

Jan Lebenstein to jeden z najważniejszych polskich artystów tworzących na emigracji. Wypracował oryginalną formułę malarstwa figuratywnego naznaczonego egzystencjalnymi obawami, do którego inspiracje czerpał z literatury starożytnej, mitologii i Biblii. Stworzył też cykl osobliwego Bestiarium stanowiącego artystyczną opowieść o kondycji i naturze współczesnego człowieka.
W kompozycji zatytułowanej Figura – szary błękit z roku 1957 podejmuje bardzo charakterystyczny dla swojej twórczości wątek figury osiowej, występujący w docenionym przez francuską krytykę słynnym cyklu emblematycznych i sumarycznych Figur osiowych powstałych w latach 1957-1958, zbudowanych wokół linii pionowych. Bohaterem hieratycznego przedstawienia jest umieszczona centralnie, silnie uproszczona, syntetyczna, wręcz zgeometryzowana sylweta postaci ludzkiej. Kompozycję utrzymaną w wąskiej, zgaszonej monochromatycznej gamie barwnej wyróżnia wyrazista, reliefowa faktura płótna.

Na zdjęciu:

  • Jan Lebenstein, Figura – szary błękit, 1957, olej, płótno, 120×58 cm, nr inw. MZG-S-II-278

Jan Lebenstein urodził się w 1930 w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 roku w Krakowie. W latach 1948-1954 studiował malarstwo  w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1956 artysta związał się z Teatrem Osobnym na Tarczyńskiej prowadzonym przez poetę Mirona Białoszewskiego. W 1959 roku otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu za cykl obrazów: Figury osiowe. Od tego czasu mieszkał tam na stałe i kontynuował swoją pracę artystyczną. Uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę.