Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zbiory
Kazimierz Mikulski

Kazimierz Mikulski w swej twórczości malarskiej oraz rysunkowej czerpał z poetyki surrealizmu i metafory. Ta barwna postać środowiska krakowskiego uznawana jest za jednego z najważniejszych rodzimych surrealistów. W swoich odrealnionych, idyllicznych kompozycjach pełnych niedopowiedzeń, chętnie odwoływał się do świata fantazji i marzeń sennych. Jego figuratywny styl zaczął krystalizować się już na przełomie lat 40. i 50. XX w. Prostota form i syntetyczne ujęcie motywów oraz teatralna stylizacja to elementy, które pojawiają się właściwie w każdej jego pracy.

Dowodem na to jest Portret z 1951 roku, na którym artysta przedstawił wizerunek młodej długowłosej dziewczyny trzymającej w ustach zielony listek. W kompozycji tej wykorzystał ulubione i charakterystyczne dla swojej sztuki motywy: motyli, oczu występujących samoistnie, stylizowanych roślin układających się w płaskie dekoracyjne formy, kreując klimat lirycznej poetyki. Chłodna, stonowana i przygaszona kolorystyka utrzymana w zgaszonych zieleniach, brązach, ugrach i błękitach nadaje przedstawieniu oniryczną, melancholijną aurę.

Na zdjęciu:

  • Kazimierz Mikulski, Portret, 1951, olej, płótno, 48×33 cm, nr inw. MZG-S-II-286

Kazimierz Mikulski urodził się w 1918 w Krakowie, zmarł w 1998 roku tamże. Od 1938 roku studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Pawła Dadleza i Kazimierza Sichulskiego, następnie kontynuował naukę w okupacyjnej Staatliche Kunstgewerbeschule (Państwowej Szkole Rzemiosła Artystycznego) u Fryderyka Pautscha. W latach 1945-46 uczył się aktorstwa i reżyserii w Studiu Dramatycznym przy Teatrze Starym w Krakowie. Scenograf Teatru Lalki i Maski Groteska. Od czasów okupacji związany z Tadeuszem Kantorem i Teatrem Cricot II, po wojnie z Grupą Młodych Plastyków. Był członkiem reaktywowanej Grupy Krakowskiej od 1959 roku. Uprawiał malarstwo, rysunek, ilustrację, scenografię, aktorstwo teatralne, reżyserię i poezję.